هدف

فرض کنید سریع سوار تاکسی می شوید و به راننده می گویید آقا حرکت کند!

راننده شروع به حرکت می کند. یک بار می پرسید کجا بروید؟

چی میگی؟

نمیدونم فقط حرکت کن

خب تا الان فهمیدی

این داستان زندگی بسیاری از ما انسان هاست. بارها اتفاق افتاده که کاری را شروع کنیم، اما قبل از اینکه به نتیجه برسیم، آن را رها کنیم. واقعا فکر کردی که:

چرا به هر چیزی که مدیریت می کنیم نمی رسیم؟

چرا هر چه بیشتر کار می کنیم نتیجه نمی گیریم؟

آیا تا به حال به این فکر کرده ایم که وقتی به سن بازنشستگی رسیدیم چقدر ثروت خواهیم داشت؟

وقتی به سن پیری رسیدیم زندگی ما چگونه خواهد بود؟

پاسخ همه این سوالات در یک کلمه نهفته است و آن داشتن هدف است.

داشتن هدف در زندگی یک امر ضروری است. افراد در هر سنی و با هر شغل و موقعیتی که دارند، اگر بخواهند موفق شوند، چاره ای جز این ندارند که اهداف مشخصی برای خود داشته باشند.

داشتن هدف در زندگی یکی از نیازهای اساسی برای یک زندگی شاد و معنادار است. انسان زمانی از امنیت و آرامش برخوردار است که افق روشنی برای آینده خود ترسیم کند و با انگیزه و رضایت درونی برای رسیدن به آنچه در این افق قصد دارد تلاش کند و بدترین حالت برای انسان زمانی است که احساس سردرگمی و بلاتکلیفی کند.

آمار جهانی و تحقیقات مختلف نشان می دهد که ۹۷ درصد مردم جهان هدف ندارند و تنها ۳درصد مردم دنیا برای خود دارای اهداف مشخص هستند و جالب این است که همه مردم فکر می کنند که زندگی هدفمندی دارند اما اگر واقعاً اینگونه است پس چرا به آن چیزی که می خواهیم نمی رسیم؟

دلیل این است که بسیاری از ما با خصوصیات یک هدف خوب و واقعی آشنا نیستیم.

اکنون از شما می خواهم 5 هدف اصلی زندگی خود را به ترتیب اولویت در لحظه بنویسید:

وقتی از دانش آموزانم می خواهم این کار را در کلاس ها و کنفرانس ها انجام دهند، معمولاً پاسخ های زیر را دریافت می کنم: موفقیت، شادی، آرامش خاطر، پذیرش دانشگاه، پول، ثروت و غیره.

در حالیکه هیچ کدام از اینها هدف نیستند . اما هدف چیست ؟

هدف، هدفی است دقیق، روشن و گسترده، اما به اندازه کافی قابل دستیابی است که به محض اعلام آن به ذهن، ذهن را بارها و بارها درگیر می کند تا احتمال دستیابی به آن افزایش یابد.

خصوصیات یک هدف خوب

اهداف باید مشخص و معین باشند .

یکی از مهمترین قوانین موفقیت، شفافیت است، شما باید هر چیزی را که می خواهید، دقیق و واضح ببینید. مثلا اگر می خواهید در دانشگاهی قبول شوید باید مشخص کنید که در کدام رشته، دانشگاه و شهر می خواهید تحصیل کنید.

اهداف باید قابل اندازه گیری باشند.

هدف خوب هدفی است که سنجیده شود تا بتوانیم در طول مسیر ببینیم چقدر به آن نزدیک یا دور هستیم. برای مثال فردی که می خواهد وزن کم کند باید دقیقا مشخص کند که می خواهد به چه وزنی برسد و چقدر وزن کم کند.

اهداف باید دور از دسترس اما دست یافتنی باشند.

هدفی که انتخاب می کنید نه آنقدر دور و بزرگ باشد که باورتان نشود و نه آنقدر کوچک و در دسترس شما باشد که انگیزه ای در شما ایجاد نکند.

اهداف باید مال خود شخص باشند.

گاهی اوقات برخی افراد اهدافی را تعیین می کنند، اما هدفشان از اهداف ناخودآگاه دیگران پایین تر بود، یعنی هدف متعلق به آنها نیست. و این باعث می شود که اشتیاق لازم برای رسیدن به هدف را پیدا نکند، انگیزه لازم را برای رسیدن به هدف ایجاد نکند و با کوچکترین مانعی که بر سر راهش قرار گیرد به هدفش می رسد. او امتناع می کند. همچنین اهداف هر فرد باید متناسب با ویژگی های شخصیتی و اخلاقی او باشد تا بر مشکلات و موانع موجود بر سر راه اهداف فائق آید.

اهداف باید محدود به زمان باشند.

هدفی که برای مدت طولانی تعیین نشده باشد، هرگز به واقعیت تبدیل نخواهد شد، به عبارت دیگر، رویا نخواهد بود. یکی از عواملی که باعث تعلل در ما انسان ها می شود، دوری از زمان است.

سوال: آیا می توانیم چندین هدف برای خود داشته باشیم یا فقط باید یک هدف تعیین کنیم؟

بهتر است حداقل سه و حداکثر پنج هدف تعیین کنید، اما همه این اهداف باید در راستای هدف بلندمدت شما باشد و بتوانیم آنها را اولویت بندی کنیم و مهمترین آنها را شناسایی کنیم.

در این عمر کوتاه، رسیدن به همه اهداف و آرزوها ممکن نیست، پس باید هدفی را انتخاب کنید که ارزش بیشتری داشته باشد. اگر اهداف متفاوتی دنبال شود، نتیجه چیزی جز شکست نخواهد بود.

بنابراین، کسی که به دنبال موفقیت در کار است، باید در ابتدا هدف خود را مشخص کند و پس از تعیین مهم ترین هدف، با تمام وجود برای رسیدن به آن تلاش کند، زیرا موفقیت انسان در کاری است که اندیشه را در اندیشه قرار می دهد. چیزی

 ویژگی افراد هدفمند

هدف باعث حرکت در زندگی میشود.

• هدف باعث زنده ، زندگی کردن می شود.( هدف باعث می شود ما رود باشیم نه مرداب!)

هدف داشتن باعث سلامت روانی می شود.

• پس آدمی که از لحاظ روانی سالم است, حتما مثبت نگرتر هم هست.

آدم هدفمند می داند کدام را انتخاب کند.

• پس تضاد ندارد!

• پس بین این یا آن گیر نمی کند!

• پس دغدغه هم ندارد!

• حتما تکلیفش با خودش مشخص است!

– آدم هدفمند سازگارتر هم هست.

• تحمل سختی ها برایش آسان است.

• غر نمی زند.

• توانایی تبدیل تهدیدات به فرصت ها را دارد.

• دائم رشد می کند، یاد می گیرد و نقاط ضعف خود را به نقاط قوت تبدیل می کند.

در یک کلام تفکر استراتژیک دارد و توانایی بازتولید خود را !

– آدم هدفمند کمتر مریض میشود.

• چون آدم هدفمند فرصتی برای مریض شدن ندارد.

– سرعت افراد هدفمند حداقل ۲ برابر افراد معمولی است

• پس آدم های هدفمند وقت تلف نمی کنند.

• بلاتکلیف نیستند.

هـرکس که چـــرایی زنـدگــــی را یافــت باشد با هـــر چگـونگـــی خـواهد ساخت. (نیچه)

سوال بزرگ چــــــــرا هــــــــدف نمی گــذاریم؟

دوستدارتان محمد جانبلاغی

4.1/5 - (55 امتیاز)
فیسبوک
توییتر
لینکدین
پینترست
ردیت
اسکایپ
تلگرام
2 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
ntt

سلام یک سوال می پرسم که اگه جوابش بدین هم شاید یک تجربه ای برای شما شود و هم زندگی خیلی هارا از مرداب به رود تبدیل کند سوالم این است که من وقتی میام حدفی رو برای خودم تعیین کنم یک فکر همه چیز رو خراب میکنه اون فکر اینه که [من اگه یک هدفی رو انتخاب کنم و به ان هدف نیز برسم رسیدن به اون هدف اصلا به درد میخوره یانه؟ اصلا شاید این هدف ارزش تلاش کردن چندساله من رونداشته باشه و ته این راه سخت پوچی و هیچی باشه و فقت عمرم رو تلف کرده بودم تمام این مدت] لطفا اگه میتونید یک جواب منطقی بهم بدین

محمدحسین فراتی زاده

باسلام.
باید خدمتتون عرض کنم که اصلا این چیزی که شما میفرمایید با عقل جور در نمیاد چون شما وقتی هدفی رو تعیین میکنی خودت داری اون هدف رو میبینی برای مثال شما هدفت اینه که تا 5سال آینده به یک خانه لوکسِ ویلایی که داخلش استخر داشته باشه و متراژش برای مثال 2هکتار باشه و یک ماشین برای مثال فراریِ آخرین مدل و رنگ قرمز برسی خب وقتی هدفت دقیق و واضح هست داری میبینی که اصلا به درد میخوره یانه اصلا ارزش تلاش کردن چندسالتو داره یانه اگه داشت که بسم الله شروع میکنی اگه هم نداشت خب اون دیه دست خودته میتونی بزرگترش کنی که ارزش داشته باشه

تماس با ما