پیلار کلاستر چیست؟

پیلار کلاستر چیست؟

یکی از بزرگترین نوآوری ها در صنعت سئو، استفاده از مدل ستون خوشه ای یا پیلار کلاستر به عنوان آخرین استراتژی سئو است.

این استراتژی پیلار کلاستر از زمانی شروع شد که گوگل RankBrain را در سال 2015 راه اندازی کرد. الگوریتمی که جستجوهای گذشته کاربران را با موضوعات و عبارات مرتبط مطابقت می دهد و بهترین نتایج را برای کاربران به همراه دارد.

باید بدانید که رتبه بندی خوب در هر صفحه نتایج موتور جستجو (SERP) به این معنی است که باید نشان دهید که هر یک از کلمات کلیدی متمرکز شما چگونه با یکدیگر مرتبط هستند.

خوشه های ستون بحث ممکن است در ابتدا گیج کننده به نظر برسند، اما برای هر استراتژی بازاریابی محتوا ضروری هستند.

استفاده از کلاسترهای موضوعی یک نکته موثر در سئو است. زیرا به موتورهای جستجو کمک می کند تا سلسله مراتب و روابط بین صفحات مرتبط با موضوع اصلی شما را بهتر درک کنند.

این مقاله توضیح می‌دهد که ستون‌های کلاستر چیست، چگونه ساختار یافته‌اند و چگونه می‌توانند سئو سایت شما را بهبود بخشند.

خوشه ستونی یا پیلار کلاستر چیست؟

کلاسترهای ستون ساختار بخشی از یک استراتژی سئو هستند که ساختار صفحه شما را بر اساس موضوعات و نه فقط کلمات کلیدی سازماندهی می کند. خوشه های محتوا در صفحه ستون استفاده می شود.

صفحه ستونی یک صفحه مرکزی است که نمای کلی گسترده ای از موضوع اصلی ارائه می دهد و تمام محتوای مرتبطی که ارائه می کنید را نمایش می دهد.

صفحات ستونی می توانند در قالب های مختلفی مانند صفحات دسته بندی، پست های وبلاگ و صفحات فرود وجود داشته باشند.

خوشه های محتوا به صفحه نردبان و بالعکس پیوند دارند. خوشه های محتوا توضیحات مفصل تری از موضوع مرتبط با موضوع اصلی ارائه می دهند. به عبارت ساده، خوشه ها مجموعه ای از مقالات هستند که پیوندهای ستونی را به یک صفحه ارائه می دهند.

شما نمی توانید تمام مطالب و جنبه های یک موضوع جامع مانند آموزش سئو را در یک مقاله جمع آوری کنید. اما یک صفحه محتوای ستونی، جنبه های اصلی موضوع را در یک صفحه جمع آوری می کند تا مخاطبان سایت شما بتوانند با موضوع آشنا شوند و اطلاعات کسب کنند و برای عمیق تر شدن موضوع و مطالعه جزئیات آن، به گروه بندی شده مراجعه کنند. مقالاتی برای دریافت اطلاعات کامل در مورد موضوع اصلی.

مدل خوشه موضوعی دارای سه جزء است که عبارتند از:

 • محتوای ستون
 • محتویات خوشه ای
 • هایپرلینک ها

حالا بیایید این اجزا را با جزئیات بیشتری مورد بحث قرار دهیم.

محتوای ستون

محتوای ستون هسته مرکزی خوشه است. چون بر اساس مضمون وسیع تری نوشته شده است. معمولاً بین 3000 تا 5000 کلمه است که تمام جنبه های یک موضوع خاص را پوشش می دهد، اما هنوز هم فضای کافی برای پاسخ به سؤالات مختلف باقی می گذارد.

محتوای Pillar برای افرادی که با یک موضوع خاص آشنا نیستند اما می خواهند یک مرور کلی داشته باشند عالی است.

محتویات خوشه ای

برخلاف محتوای ستونی که با یک موضوع گسترده سروکار دارد، محتوای خوشه ای بر روی یک کلمه کلیدی خاص که به موضوع گسترده شما مرتبط است تمرکز می کند و آن را به شکلی کامل و جامع تر مورد بحث قرار می دهد. در نهایت، این محتوای گروه‌بندی شده حاوی پیوندی است که خوانندگان شما را به محتوای ستون بازمی‌گرداند.

اتصالات

در بین سه مولفه، این یکی مهمترین است، دلیل آن این است که این هایپرلینک ها هستند که محتوای ستون را به محتوای خوشه متصل می کنند.

به بیان ساده، یک الگوی نردبان خوشه ای گروهی از محتوای مرتبط با یک موضوع خاص برای شناسایی آسان تر توسط موتورهای جستجوی مختلف است.

این سیگنال هایی را تولید می کند که هدف آن اثبات اعتبار و تخصص وب سایت شما در مورد موضوع مورد نظر است. این باعث افزایش ترافیک و تبدیل می شود.

مزایای استراتژی خوشه ستونی یا پیلار کلاستر چیست؟

استفاده از استراتژی خوشه موضوعی یا پیلار کلاستر 7 مزیت دارد:

 1. تمرکز بر محتوا: ایجاد محتوای مرتبط امکان به اشتراک گذاری اطلاعات نامناسب را کاهش می دهد.
 2. اعتبار بیشتر: ارائه محتوای بهتر و دقیق تر به بهبود اعتبار صفحه وب کمک می کند.
 3. تجربه کاربری بهتر: داشتن یک ساختار محتوای سازماندهی شده باعث می شود تا کاربران راحت تر به مرکز محتوای شما پیمایش کنند و هر آنچه را که به دنبال آن هستند بیابند.
 4. صرفه جویی در زمان: با استفاده از استراتژی گروه بندی موضوعات، می توانید مقالات خود را برنامه ریزی و سازماندهی کنید. این تضمین می کند که به طور منظم پست می کنید و صفحه ستون خود را به روز نگه می دارید.
 5. ترافیک و کلمات کلیدی ارگانیک بیشتر: با دانستن موضوع اصلی و موضوعات فرعی خود، می توانید برای کلمات و عبارات کلیدی مرتبط تر رتبه بندی کنید. این باعث می شود ترافیک ارگانیک بیشتری به وب سایت شما هدایت شود.
 6. پیوندهای داخلی: پیوندهای داخلی یکی از مهمترین جنبه های گروه بندی موضوعات است. این تضمین می کند که کاربران در صفحه شما باقی می مانند و پاسخ ها را در محتوای گروه بندی شده شما پیدا می کنند.
 7. رتبه بالاتر: موتورهای جستجو مانند گوگل

این در مورد پرداختن به هرگونه سؤالی است که کاربر ممکن است در مورد یک موضوع خاص داشته باشد. بنابراین، سازماندهی محتوای خود به این روش، خوشه های معنایی ایجاد می کند که به کاربران درک دقیق تری از موضوع می دهد.

این روش به ایجاد محتوای با کیفیت کمک می کند و همچنین به امتیاز Google E-A-T شما کمک می کند.

انواع صفحات محتوای ستونی

نمی توان قالب پیش فرض را برای محتوای ستون صفحه تعریف کرد. محتوا و نوع صفحه بستگی به محتوا و محدوده سایت شما دارد و ممکن است قالب خاصی یا ترکیبی از چندین مدل محتوا نباشد. به طور کلی می توان انواع محتوای جامع را به صورت زیر دسته بندی کرد.

راهنمای جامع محتوا

صفحات راهنما یک ساختار متداول برای صفحات ستون هستند زیرا می توان از کمک برای ایجاد محتوای جامع و کامل استفاده کرد.

مردم عموماً بر این باورند که «راهنمای قطعی» یک موضوع، هر آنچه را که باید در مورد آن بدانند به آنها می گوید. صفحات راهنما باید برای مخاطبی نوشته شود که اطلاعی از موضوع ندارد و به صورت کامل و جامع نوشته شود.

بخش‌هایی از راهنما می‌تواند شامل: توضیح مفهوم موضوع، نحوه انجام آن، چرایی اهمیت آن، چه زیرمجموعه‌ها و جزئیاتی است و سایر مطالبی که اطلاعات مفیدی را در اختیار مخاطب قرار می‌دهد.

هر یک از این بخش ها می تواند یک مقاله جداگانه داشته باشد که می توان به آن در مقاله اصلی پیوند داد.

نمونه هایی از دستورالعمل ها:

 • راهنمای جامع برای نوشتن سرفصل های محتوا
 • راهنمای جامع برای محتوای تکراری
 • راهنمای جامع نقشه سایت
 • محتوای سوالات و پاسخ به سوالات

این نوع محتوا که به محتوای «چیست» معروف است، یکی از پرکاربردترین انواع محتوای کلی برای نوشتن صفحه ستونی است.

بسیاری از افراد هنگام جستجو می خواهند بدانند یک شی یا کلمه به چه معناست و برای دریافت پاسخ اغلب با قرار دادن کلمه “چه” در انتهای عبارت جستجو می کنند.

اگر بخواهیم به این سوالات کاربران پاسخ دهیم، ممکن است در چند جمله پاسخ داده شوند، اما هنگام نوشتن این صفحات، باید پاسخ را به شکلی بسیار گسترده تر و جامع تر ارائه دهید و باید به تمام سوالات جانبی در مورد آن پاسخ دهید.

نمونه آن مقاله طراحی سایت چیست؟

در بسیاری از موضوعات، نمی توان از ساختار محتوای راهنمای جامع استفاده کرد، زیرا ممکن است محتوا بیش از حد طولانی شود و کاربر را خسته کند.

بسیاری از کارمندان گوگل لیستی از بهترین موضوع یا روش های انجام یک موضوع را جستجو می کنند. به عنوان مثال، برای نوشتن محتوا در مورد تمام ابزارهای سئو، محتوایی که فهرستی از بهترین ها را تحت عنوان بهترین ابزار سئو ارائه می دهد، می تواند یک مقاله مرتبط برای کاربران باشد.

چگونه یک ساختار پیلار کلاستر یا خوشه ستونی طراحی کنیم؟

اکنون که با مدل خوشه محتوا، اهمیت و مفید بودن آن آشنا شدید، به مرحله بعد می رویم. یک ساختار خوشه ستونی ایجاد کنید:

موضوع خود را انتخاب کنید

اولین کاری که باید هنگام تنظیم ستون‌ها و خوشه‌های موضوعی خود انجام دهید این است که بفهمید می‌خواهید در چه موضوعی مرجع باشید. این می تواند ورزش، بازی یا سئو باشد.

با این حال، اگر یک وب سایت فروشگاهی دارید، سعی کنید تا حد امکان موضوعات مرتبط با کسب و کار خود را پوشش دهید.

در انتخاب موضوع به عنوان محتوای اصلی باید به چند نکته توجه کرد:

موضوع شما باید هسته اصلی کسب و کار شما باشد

این باید چیزی باشد که شما می خواهید واجد شرایط آن باشید

این باید تمام جنبه های مختلف یک صفحه ستون را پوشش دهد، اما باید به اندازه کافی گسترده باشد که بتوانید چندین مقاله در مورد آن بنویسید.

اکنون که در نهایت موضوع را برای محتوای ستون خود انتخاب کردید، زمان آن رسیده است که محتوایی پیرامون آن ایجاد کنید.

با انجام این کار، به مشتریان بالقوه کمک می کنید که به طور مداوم به شما و برند شما اعتماد کنند.

محتوای موجود خود را بررسی کنید

هنگامی که موضوعی را که می خواهید درباره آن صحبت کنید شناسایی و انتخاب کردید، گام بعدی این است که یک ممیزی محتوا انجام دهید تا ببینید آیا مقالات پشتیبانی موجودی دارید که می توانید به صفحه ستون انتخابی خود پیوند دهید یا خیر.

این در نهایت به شما این امکان را می دهد که اثربخشی محتوای موجود خود را به حداکثر برسانید و در عین حال به شما کمک می کند تا تمرکز خود را بر تلاش های تولید محتوا افزایش دهید.

بهینه سازی محتوا

حتی اگر استراتژی‌های خوشه ستونی جدیدترین استراتژی در دنیای سئو امروزی هستند، این بدان معنا نیست که شما باید کلمات کلیدی هدف خود را نادیده بگیرید و آنها را فراموش کنید.

بهینه سازی و سئو محتوای صفحات وب پیرامون کلمات کلیدی شما هنوز یک امر ضروری است. هنگامی که مجموعه های موضوعی شما ساخته شد و کلمات کلیدی مورد نظر خود را نهایی کردید، اکنون می توانید صفحات و محتوای خود را بهینه کنید.

کنیبالیزیشن هنگام اجرای پیلار کلاستر

یک استراتژی پیلار کلاستر، زمانی که به درستی انجام شود، باید تعداد کل کلمات کلیدی را افزایش دهد که ترافیک را به وب سایت شما هدایت می کند.

اما زمانی که محتوای گروه بندی شده به درستی بهینه نشده باشد یا از نظر محتوا بسیار شبیه به هم باشد، می تواند منجر به کنیبالیزیشن شود.

این بدان معناست که گوگل نمی داند کدام محتوای موجود در خوشه ها مرتبط تر یا مهم تر است.

این امکان وجود دارد که صفحات ستون شما برای کلمات کلیدی که در محتوای کلاستر خود هدف قرار داده اید شروع به رتبه بندی کنند و بالعکس. بنابراین اگر این نتیجه را در وب سایت خود مشاهده کردید، مراحل زیر را برای رفع آن دنبال کنید:

دوباره محتوا را بررسی کنید. ممکن است صفحه ستون شما برای کلمات کلیدی طولانی تر از آنچه فکر می کردید بهینه شده باشد.

سرفصل ها و h1 خود را مرور کنید. مطمئن شوید که هر دو به گونه ای نوشته شده اند که هدف و موضوع کلمه کلیدی برای گوگل مشخص باشد

پیوندهای داخلی خود را بررسی کنید: ممکن است به جای صفحات ستونی خود، PageRank زیادی به محتوای خوشه ای ارسال کنید.

صفحات ستون باید در مکان هایی مانند منوی اصلی یا پاورقی سایت شما پیوند داده شوند.

بک لینک به صفحات ستون: بک لینک ها همچنین یک سیگنال اصلی رتبه بندی برای گوگل هستند، بنابراین استراتژی سئو خارجی شما باید بر ایجاد لینک به صفحات ستون اصلی شما تمرکز کند.

سوالات متداول پیلار کلاستر

در اینجا به برخی از سوالات متداول که ممکن است در مورد گروه های موضوعی داشته باشید پاسخ داده شده است:

آیا «موضوعات خوشه‌ای»، «صفحات مرکز» و «صفحات ستونی» یکسان هستند؟

خوشه های موضوعی، صفحات هاب و صفحات ستون اساساً یک چیز هستند: مکانی برای قرار دادن محتوا در اطراف یک موضوع خاص.

موضوع پیلار کلاستر در سئو چیست؟

هدف اصلی گوگل این است که در سریع ترین زمان ممکن به افراد مرتبط ترین پاسخ ها را به سوالات جستجویشان بدهد.

به جای اینکه یک مقاله را به عنوان در نظر بگیرید که بر یک کلمه کلیدی تمرکز دارد، کلمات کلیدی را به عنوان موضوع در نظر بگیرید. شما باید سعی کنید همه چیزهایی را که گوگل انتظار دارد در محتوای شما در آن موضوع ببیند پوشش دهید.

چند صفحه کلاستر باید داشته باشید؟

بستگی دارد. هیچ حداقل یا حداکثر تعداد صفحاتی که باید برای یک کلاستر موضوعی ایجاد کنید وجود ندارد. کاری که باید انجام دهید این است که به اندازه کافی برای پوشش کامل موضوع ایجاد کنید.

منابع

https://www.indeed.com/career-advice/career-development/pillar-cluster-model
https://blog.hubspot.com/marketing/pillar-cluster-model-transform-blog
https://www.stanventures.com/blog/pillar-cluster-content-model/
https://www.semrush.com/blog/pillar-page/
https://www.wordstream.com/blog/ws/2022/10/11/pillar-pages
https://bonzer.io/blog/content-strategy-pillar-cluster

5/5 - (13 امتیاز)