طراحی سایت ریسپانسیو یا واکنش گرا بودن چیست؟

طراحی سایت هلدینگ

برای پاسخ به این سوال که طراحی سایت ریسپانسیو چیست، باید بدانیم که با پیشرفت روزافزون فناوری در زمینه دستگاه های تلفن همراه مانند گوشی های هوشمند و تبلت ها، بستر اینترنت و وب سایت ها نیز باید به گونه ای با دستگاه های تلفن همراه سازگار شوند. راهی که مخاطبان موبایل را از دست ندهید.

در این مقاله طراحی سایت ریسپانسیو چیست؟ شما را با نیاز به طراحی سایت ریسپانسیو آشنا می کنیم.

طراحی سایت ریسپانسیو چیست؟

بنابراین لازم است وب سایت های خود را به گونه ای طراحی کنید که به غیر از رایانه های شخصی، نمایش وب سایت در دستگاه های تلفن همراه نیز کاربرپسند بوده و دارای عناصر صفحه آرایی مناسب باشد.

یکی از راه های حل این چالش، طراحی صفحه نمایش وب سایت برای هر دستگاه است.

به عنوان مثال دو نسخه از وب سایت را طوری طراحی کنید که یک نسخه مربوط به رایانه های شخصی باشد و نسخه دیگر به گونه ای طراحی شده باشد که نمایشگر مناسبی در گوشی های همراه داشته باشد.

اما یک مشکل در اینجا وجود دارد و آن این است که شما در نهایت یک نسخه از وب سایت را برای اندازه دسکتاپ و نسخه دیگری را برای همان اندازه در یک دستگاه تلفن همراه طراحی می کنید.

اما همانطور که می دانید امروزه دستگاه های تلفن همراه مختلف با اندازه های مختلف وجود دارد و مطمئنا طراحی وب سایت برای هر اندازه از این دستگاه ها زمان زیادی می برد و به هیچ وجه مقرون به صرفه نیست.

به همین دلیل طراحان وب سایت از روش طراحی به نام طراحی سایت واکنش گرا یا طراحی سایت ریسپانسیو استفاده می کنند، بنابراین نیازی به انجام چندین طرح در کنار نمایش مناسب وب سایت در ابعاد مختلف نیست.

به زبان ساده طراحی سایت واکنش گرا نوعی طراحی است که در آن می توان تمامی محتوای وب سایت، تصاویر و ساختار آن را در انواع گجت ها به درستی مشاهده کرد.

به عنوان مثال، اگر کاربری سعی کند یک وب سایت را از طریق رایانه رومیزی مشاهده کند، ممکن است همان وب سایت را در اندازه های کوچکتر در دستگاه های تلفن همراه نیز مشاهده کند.

با طراحی ریسپانسیو وب سایت، دیگر نگران عدم نمایش یا نمایش نامناسب بخشی از وب سایت در دستگاه هایی با اندازه های مختلف نباشید.

البته دلایل دیگری نیز وجود دارد که استفاده از طراحی سایت ریسپانسیو را ضروری می کند که در ادامه به مهمترین آنها اشاره خواهد شد.

 استفاده از تلفن همراه در حال افزایش است

اگر به اطراف خود نگاه کنید، افراد زیادی را خواهید دید که از تلفن همراه استفاده می کنند. حتی انگار موبایل هم جزئی از بدن بعضی ها شده و لحظه ای آن را از خودشان جدا نمی کنند.

با نگاهی به آمار زیر متوجه می شوید که اخیرا چقدر استفاده از تلفن همراه افزایش یافته است.

  • در حال حاضر بیش از 20 درصد جستجوهای انجام شده در گوگل از طریق تلفن همراه انجام می شود.
  • در سال 2012، حدود نیمی از جستجوهای محلی از دستگاه های تلفن همراه انجام شد.
  • 25 درصد از کاربران اینترنت تنها از طریق تلفن همراه خود از اینترنت استفاده می کنند و از رایانه شخصی برای اتصال به اینترنت استفاده نمی کنند.
  • حدود 25 درصد از ایمیل ها در تلفن های همراه بررسی می شوند و حدود 10 درصد از افراد ایمیل ها را در تبلت ارسال و دریافت می کنند.
  • در سال 2014 میزان استفاده از اینترنت از طریق تلفن همراه از رایانه ها پیشی گرفت.

در حال حاضر حدود 4 میلیارد تلفن همراه فعال در جهان وجود دارد که از این تعداد 1.8 میلیارد گوشی هوشمند مجهز به اینترنت هستند.

با مشاهده این آمار می توانید به اهمیت دستگاه های تلفن همراه و نیاز به نمایش وب سایت برای این دستگاه ها پی ببرید.

این سوال را می توان برای وب سایت هایی مطرح کرد که یک برنامه موبایل اختصاصی برای وب سایت خود دارند

نیاز به طراحی وب سایت ریسپانسیو با اپلیکیشن های اختصاصی موبایل هست؟

پاسخ این سوال بدون شک مثبت است. اول اینکه همه کاربران نمی‌توانند اپلیکیشن شما را روی تلفن همراه خود نصب کنند و دوم اینکه افراد می‌توانند سایت شما را از طریق موتورهای جستجو پیدا کنند و اگر تجربه خوبی از ظاهر وب‌سایت شما به دست نیاورند، می‌توانند برگردند. آنها و نصب برنامه بسیار کمتر خواهد بود.

– پیشنهاد شده توسط گوگل

همه ما می دانیم که گوگل مهمترین مفهوم در حال حاضر در اینترنت است. این شرکت غول پیکر ادعا می کند که در سال 2013 حدود 67 درصد از بازار جستجوی اینترنتی را در اختیار دارد و آن را به محبوب ترین و مهم ترین موتور جستجو در جهان تبدیل می کند.

بنابراین اگر گوگل استفاده از طراحی سایت ریسپانسیو را برای نمایش مناسب وب سایت در ابعاد مختلف توصیه می کند، حتما باید این توصیه را در نظر داشته باشید و در هنگام ساخت وب سایت ها از روش طراحی سایت ریسپانسیو استفاده کنید.

اما شاید این سوال مطرح شود چرا گوگل طراحی سایت ریسپانسیو را توصیه می کند؟

برای گوگل بسیار کارآمد است که بتواند تمام محتوای خود را ایندکس کند،

محتوای به اشتراک گذاشته شده از یک سایت شبکه اجتماعی نباید به نسخه موبایل هدایت شود، زیرا اگر کاربر از طریق رایانه رومیزی به نسخه موبایل هدایت شود، ویژگی های کمتری را در وب سایت مشاهده می کند زیرا این نسخه برای دستگاه های تلفن همراه است و این باعث می شود نارضایتی مصرف کننده کاربران ناراضی به سرعت سایت شما را ترک می کنند و حضور کوتاه مدت کاربر در وب سایت شما باعث کاهش رتبه سایت در موتورهای جستجو و سئو سایت شما می شود.

طراحی سایت ریسپانسیو تجربه کاربری بهتری را ارائه می دهد

طراحی سایت ریسپانسیو رضایت کاربران را در تعامل با وب سایت تا حد زیادی افزایش می دهد.

برخلاف وب‌سایت‌هایی که طراحی سایت واکنش‌گرا ندارند، در وب‌سایت‌هایی که بر اساس این روش طراحی ایجاد می‌شوند، کاربر موبایل مجبور نیست روی عناصر صفحه زوم کند و صفحه را به چپ یا راست اسکرول کند.

کاربری که تجربه خوبی از استفاده از وب سایت شما داشته باشد، بازدید بیشتری از وب سایت خواهد داشت و امکان بازدید مجدد آن کاربر از وب سایت بیشتر خواهد بود.

اگر وب سایت شما سایت فروشگاهی باشد فروش شما افزایش می یابد، اگر وب سایت شما در ارائه محصولات یا شرکت ها فعال باشد خاطره بهتری از محصول یا شرکت در ذهن کاربر باقی می ماند و مزایای بسیار دیگری وجود دارد که استفاده از آن را ضروری می کند.

منابع

https://www.w3schools.com/html/html_responsive.asp
https://web.dev/responsive-web-design-basics/
https://www.invisionapp.com/inside-design/examples-responsive-web-design/
https://designmodo.com/responsive-design-examples/

5/5 - (10 امتیاز)