همه چیز درباره دیجیتال مارکتینگ چیست و چه کاربردی دارد؟

همه چیز درباره دیجیتال مارکتینگ چیست و چه کاربردی دارد؟

در این مقاله سعی شده است به این سوال که بازاریابی دیجیتال یا دیجیتال مارکتینگ چیست پاسخ داده شود، ابزارها و تاکتیک های آن ارائه شود، چارچوبی برای دیجیتال مارکتینگ ارائه شود و در نهایت بیان شود که مدیر بازاریابی دیجیتال چه وظایفی دارد.

دیجیتال مارکتینگ هر نوع بازاریابی محصولات و خدمات است که از طریق وسایل الکترونیکی انجام می شود.

بر اساس این تعریف، دیجیتال مارکتینگ مفهوم نسبتا جدیدی نیست، اما اولین دیجیتال مارکتینگ در جهان به بیش از 100 سال قبل برمی گردد. رادیو در سال 1896 اختراع شد. 10 سال طول کشید تا رادیو به یک محصول عمومی تبدیل شود و اکثر مردم آن را تولید کنند، بنابراین آنها به فکر تبلیغات افتادند. اولین تبلیغات برای یک نمایش اپرا بود که بلافاصله به فروش رفت و به روز تولد دیجیتال مارکتینگ تبدیل شد.

بنابراین دیجیتال مارکتینگ شامل استفاده از ابزارهای دیجیتال است، نه فقط طراحی سایت یا اپلیکیشن ها و آموزش سئو، سئو سایت و… بنابراین دیجیتال مارکتینگ می تواند همزمان آنلاین یا آفلاین باشد.

آموزش دیجیتال مارکتینگ مهمترین و شیرین ترین بخش بازاریابی اینترنتی است. بازاریابی دیجیتال مهمترین بخش راه اندازی یک کسب و کار آنلاین است که فروش و درآمد آنلاین را افزایش می دهد.

با رعایت این نکات و اصولی که در این مقاله به شما آموزش خواهم داد، می توانید تحول عظیمی در کسب و کار اینترنتی خود ایجاد کنید.

دیجیتال مارکتینگ مجموعه ای از فعالیت هایی است که برای ارتقای محصولات و خدمات با استفاده از ابزارهای دیجیتال انجام می شود. اگر به اصول دیجیتال مارکتینگ تسلط داشته باشید، به راحتی می توانید فروش خود را چندین برابر کنید.

من خودم در ابتدای راه اندازی کسب و کار اینترنتی فروش چندان خوبی نداشتم اما بعد از اینکه اصول دیجیتال مارکتینگ را به طور کامل یاد گرفتم و در کسب و کارم رعایت کردم، درآمدم از اینترنت به شدت افزایش یافت.

تمام آنچه در این مقاله گفته شد حاصل تجربه چندین ساله ما در اینترنت است. پس اگر می خواهید دیجیتال مارکتینگ را به صورت حرفه ای یاد بگیرید و با مباحث دیجیتال مارکتینگ آشنا شوید پیشنهاد می کنم از این آموزش جامع دیجیتال مارکتینگ استفاده کنید.

آموزش دیجیتال مارکتینگ

یکی از مهم ترین مشکلاتی که بسیاری از افراد پس از راه اندازی کسب و کار اینترنتی خود با آن مواجه می شوند این است که نمی توانند محصولات و خدمات خود را در اینترنت بفروشند!

مهم نیست کسب و کار اینترنتی شما در کجا راه اندازی شده است یا چه محصولات و خدماتی را می فروشید یا محصولات شما قابل دانلود یا فیزیکی هستند! تا زمانی که به اصول بازاریابی دیجیتال تسلط نداشته باشید، نمی توانید فروش آنلاین خوبی را تجربه کنید.

دیجیتال مارکتینگ یا بازاریابی دیجیتال در کسب و کار اینترنتی فقط یک ابزار نیست. برای افزایش فروش و درآمد آنلاین خود، باید تمام ابزارهای دیجیتال مارکتینگ را بشناسید و آنها را در کسب و کار آنلاین خود به کار ببرید.

یکی از بزرگترین اشتباهاتی که بسیاری از افراد مرتکب می شوند این است که فکر می کنند فقط با ساخت سایت یا طراحی سایت می توانند از طریق اینترنت درآمد کسب کنند.

درست است که راه اندازی و طراحی سایت با وردپرس یکی از ابزارهای دیجیتال مارکتینگ است، اما داشتن طراحی سایت به تنهایی برای افزایش فروش کافی نیست.

برای اینکه بتوانید فروش خوبی داشته باشید، باید از سایر ابزارهای دیجیتال مارکتینگ مانند سئو و بهینه سازی سایت یا سئو سایت، بازاریابی محتوا، بازاریابی ایمیلی، بازاریابی ویدئویی، فعالیت در رسانه های اجتماعی و غیره استفاده کنید.

بنابراین برای راه اندازی یک کسب و کار درآمدزایی آنلاین، باید از تمام ابزارهای بازاریابی دیجیتال در کسب و کار خود استفاده کنید.

چرا دیجیتال مارکتینگ مهم است؟

یادگیری اصول بازاریابی دیجیتال بسیار مهم است زیرا تنها ایجاد یک تجارت آنلاین و تجارت الکترونیک برای طراحی سایت و داشتن طراحی سایت فروشگاهی در اینترنت کافی نیست.

قرار دادن تبلیغات در سایت های بزرگ سود چندانی نخواهد داشت چرا که اثرگذاری این تبلیغات بسیار کوتاه است و برای درج آگهی در سایت هایی که خدمات تبلیغاتی ارائه می دهند باید هزینه جدیدی را پرداخت کنید.

بدترین چیز این است که هر چقدر هم برای تبلیغات کسب و کار خود هزینه کنید، اما تبلیغات شما هدفمند نباشد، بازگشت سرمایه در کسب و کار خود نخواهید داشت و از تبلیغاتی که انجام داده اید نتیجه ای نخواهید گرفت.

به همین دلیل تاکید می کنم که برای کسب و کار خود باید اصول و ابزارهای دیجیتال مارکتینگ را به طور کامل یاد بگیرید و در کسب و کار خود رعایت کنید.

البته اگر به اصول دیجیتال مارکتینگ یا دیجیتال مارکتینگ تسلط داشته باشید، نیازی به تبلیغات و هزینه های اضافی نخواهید داشت!

شما می توانید در ابتدای راه اندازی کسب و کار خود با کمترین قیمت ممکن و یا حتی بدون هزینه به نتایج خوبی برسید.

اگر به تکنیک های دیجیتال مارکتینگ تسلط داشته باشید، بدون هیچ هزینه اضافی قادر خواهید بود تغییری عظیم در کسب و کار خود ایجاد کنید. البته برای یادگیری تکنیک های دیجیتال مارکتینگ به تمرین و زمان کافی نیاز دارید.

ابزارهای دیجیتال مارکتینگ

منظور از بازاریابی دیجیتال یعنی استفاده از ابزار های دیجیتالی برای افزایش فروش محصولات و خدماتتان در اینترنت است.

 • آنالیز و تحلیل داده
 • بهینه‌سازی موتور جستجو (سئو سایت)
 • ایمیل مارکتینگ
 • تبلیغات کلیکی
 • تبلیغات در شبکه‌های اجتماعی
 • مدیریت شبکه‌های اجتماعی و تحلیل آن
 • ارسال پوش نوتیفیکیشن
 • انتشار رپورتاژ آگهی یا خرید بک لینک
 • کوتاه‌کننده‌ی لینک
 • چت آنلاین

در واقع در روش بازاریابی دیجیتال باید از ابزارهای آنلاین مثل سئو و بهینه سازی سایت استفاده کنید.

برای دستیابی به بهترین نتایج در تجارت خود، باید چک لیستی را که در اختیار شما قرار می دهد دنبال کنید. به عنوان مثال، اولین ابزار دیجیتال مارکتینگ، طراحی سایت است. اگر یک کسب و کار اینترنتی راه اندازی کرده اید اما وب سایت ندارید، پس اولین و مهم ترین ابزار دیجیتال مارکتینگ را از دست داده اید و باید یک وب سایت برای کسب و کار خود راه اندازی کنید!

۱) راه اندازی سایت اینترنتی

اولین و مهمترین ابزار دیجیتال مارکتینگ طراحی سایت است. اگر کسب و کار اینترنتی دارید، می دانید که طراحی سایت چیست؟ طراحی سایت برای افرادی که می خواهند کسب و کار اینترنتی راه اندازی کنند یا می خواهند فروش اینترنتی خوبی داشته باشند بسیار مهم است.

ایجاد و ساخت سایت یکی از مهمترین ابزارهای دیجیتال مارکتینگ است. اگر وب سایتی برای کسب و کار خود ندارید، یک فرصت عالی را از دست داده اید. با توجه به اینکه بسیاری از افرادی که می خواهند از طریق اینترنت کسب درآمد کنند یا می خواهند کسب و کار اینترنتی خود را راه اندازی کنند، کافی است به شبکه های اجتماعی مانند اینستاگرام و تلگرام مراجعه کرده و به دنبال صفحه یا کانالی بگردند. از این شبکه های اجتماعی شروع کنید و شروع به کسب درآمد آنلاین کنید.

اگر فکر می کنید بهتر است به جای طراحی سایت از شبکه های اجتماعی استفاده کنید، سخت در اشتباهید.

البته کار در شبکه های اجتماعی نیز یکی از ابزارهای دیجیتال مارکتینگ است، اما هرگز نمی توان آن را با سایت مقایسه کرد. اگر هنوز وب سایتی برای کسب و کار خود ایجاد نکرده اید، باید به فکر طراحی سایت یا ساخت وب سایت باشید.

۲) بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجوگر(seo)

یکی دیگر از ابزارهای دیجیتال مارکتینگ سئو است. سئو سایت به معنای بهینه سازی موتورهای جستجو است. بهینه سازی وب سایت و سئو را می توان قلب جادویی و تپنده دیجیتال مارکتینگ دانست.

هنگامی که سایت شما راه اندازی شد، باید سایت خود را برای موتورهای جستجو بهینه سازی کنید تا مخاطبان و کاربران خود را پیدا کنید. برای سئو سایت خود باید اصول آموزش سئو و بهینه سازی سایت را یاد بگیرید.

اگر سایت خود را برای موتورهای جستجو به خصوص گوگل بهینه کنید، به راحتی می توانید مخاطبان و کاربران هدف خود را به سمت کسب و کار خود جذب کنید.

سئو بهترین راه برای دستیابی به مخاطبان هدف شماست. مخاطبان و کاربرانی که به تنهایی سایت شما را پیدا می کنند احتمالاً هدفمندترین مخاطبان شما هستند زیرا آنها شما را بر اساس نیاز خود انتخاب کرده اند.

۳) بازاریابی محتوا (Content Marketing)

بازاریابی محتوا یکی از قدرتمندترین ابزارهای دیجیتال مارکتینگ است. بازاریابی محتوا به معنای ایجاد محتوای تخصصی در راستای محصولات و خدماتی است که ارائه می دهید تا افراد بتوانند مشتری شما شوند.

بازاریابی محتوا یک روش دیجیتال مارکتینگ کاملا رایگان است که نیازی به هزینه و سرمایه ندارد. همانطور که بیل گیتس می گوید: “محتوا پادشاه است.” به این نکته توجه کنید تا مخاطب به شما اعتماد نکند، هرگز از محصولات و خدمات شما استفاده نمی کند. بهترین راه برای ایجاد اعتماد بین مخاطبان، ایجاد محتوای هدفمند است که نیازهای آنها را برآورده کند.

یعنی باید نیازهای مخاطبان و کاربران خود را به طور کامل شناسایی کنید و با توجه به نیاز آنها محتوای تخصصی ارائه دهید و در محتوایی که ایجاد کرده اید نیازهای آنها را برطرف کنید.

ممکن است بتوانید نیازهای مخاطبان خود را با نوشتن یک مقاله یا ایجاد یک ویدیو با دستورالعمل برآورده کنید. برآوردن نیازهای مخاطبان باعث ایجاد اعتماد می شود و هر چه بیشتر به شما اعتماد کنند، فروش محصولات و خدمات شما بیشتر می شود.

در بازاریابی محتوا اصلاً لازم نیست به دنبال مشتری باشید. مشتریان شما خیلی راحت شما را پیدا می کنند و اگر محتوای خوبی ارائه دهید، محصولات و خدمات شما را ارائه می کنند.

بازاریابی محتوا دقیقاً راه حل یک مشکل است. ارتباط بین بازاریابی محتوا و سئو بسیار نزدیک است. در این آموزش دیجیتال مارکتینگ به شما پیشنهاد می کنم هم به مباحث آموزش سئو و هم در زمینه بازاریابی کامل محتوا تسلط داشته باشید.

۴) بازاریابی ایمیلی(Email Marketing)

یکی دیگر از ابزارهای دیجیتال مارکتینگ،  ایمیل مارکتینگ است. بسیاری از افرادی که کسب و کار اینترنتی راه اندازی می کنند فکر می کنند ایمیل مارکتینگ قدیمی است و در ایران جواب نمی دهد، اما اصلا اینطور نیست!

بازاریابی ایمیلی هنوز هم یکی از قدرتمندترین ابزارهای دیجیتال مارکتینگ است. همه مشاغل آنلاین موفق از بازاریابی ایمیلی استفاده می کنند. شما همچنین از خدمات ایمیل مارکتینگ از جمله خود دیجی کالا استفاده می کنید.

اگر به صندوق ورودی خود نگاه کنید، ایمیل های تبلیغاتی سایت های بزرگی مانند دیجی کالا را مشاهده خواهید کرد.

اگر روش صحیح بازاریابی ایمیلی را بدانید، می توانید فروش خود را چندین برابر کنید.

برای استفاده از این ابزار قدرتمند، باید یاد بگیرید که چگونه می توانید مخاطبان و کاربران هدف خود را درگیر کنید.

مهمترین چیز در بازاریابی ایمیلی این است که به مخاطبان هدف خود دست پیدا کنید.

بازاریابی ایمیلی یکی از بهترین و مناسب ترین ابزارها برای ایجاد روابط است. این بدان معناست که شما به راحتی می توانید از طریق ایمیلی که از مخاطبان خود دریافت می کنید، پیشنهادات ویژه ای به کاربران سایت خود بدهید. و آنها را به مشتری تبدیل کنید.

اهمیت استفاده از بازاریابی دیجیتال

اگر می‌پرسید چرا بازاریابی دیجیتال مهم است، موارد زیر را در نظر بگیرید:

 1. • اکنون استراتژی بازاریابی کاملاً به بازاریابی دیجیتال بستگی دارد.
 2. • باعث افزایش فروش و در نهایت افزایش درآمد می شود.
 3. • به شما کمک می کند نام تجاری خود را محبوب کنید.
 4. • به ایجاد روابط بهتر با مشتری و بهبود چشم انداز کسب و کار کمک می کند.
 5. بازگشت سرمایه (ROI) بهتری ایجاد می کند.
 6. • فرصت های شغلی گسترده و پویا وجود دارد.
 7. • به شما کمک می کند در موتور جستجوی SERP ظاهر شوید.

اینها تنها بخشی از نرم افزارهای هدف گذاری مشترک هستند که می توانید در کسب و کار خود از آنها استفاده کنید.

دیجیتال مارکتینگ چیست, آموزش دیجیتال مارکتینگ, دیجیتال مارکتینگ, انواع دیجیتال مارکتینگ, اصول بازاریابی دیجیتال, سایت دیجیتال مارکتینگ, اجزای دیجیتال مارکتینگ, ابزارهای دیجیتال مارکتینگ, بازاریابی دیجیتال

منابع

https://mailchimp.com/marketing-glossary/digital-marketing/
https://www.investopedia.com/terms/d/digital-marketing.asp
https://neilpatel.com/what-is-digital-marketing//
https://learndigital-staging.withgoogle.com/digitalgarage/course/digital-marketing

5/5 - (9 امتیاز)