چندین روش ساده برای بهبود طراحی وب سایت

قیمت طراحی سایت فروشگاهی | ساخت فروشگاه اینترنتی

با ظهور فناوری های جدید در دنیای وب، بهبود طراحی وب سایت اهمیت ویژه ای پیدا کرده است، بنابراین حفظ محبوبیت وب سایت امروزه مستلزم به روز رسانی و بهبود دوره ای طراحی سایت است.

با گذشت زمان و ورود به دنیای وب، کسب‌وکارهای مختلف رقابت را در این عرصه گسترده کم کرده و باعث شده تا کسب‌وکارها همواره در تلاش برای بهبود طراحی سایت خود باشند تا بتوانند مشتریان و بازدیدکنندگان بیشتری را جذب کنند.

حال برای بهبود طراحی سایت چه فعالیت هایی می توان انجام داد؟ بهبود طراحی سایت به چه عواملی بستگی دارد؟ در ادامه به همه این سوالات پاسخ خواهیم داد.

بهبود طراحی وب سایت چیست؟

از سال 1372 که اینترنت به طور رسمی وارد ایران شد، البته فقط برای استفاده دانشگاه ها و دانشجویان، تا به امروز افراد کمی هستند که درگیر دنیای وب نباشند.

مهم نیست در چه زمینه ای هستید، خواه ناخواه درگیر دنیای آنلاین هستید. از دریافت هزینه های آنلاین، خرید از فروشگاه های اینترنتی و معتبر، ثبت نام در دانشگاه، تحصیل در مدرسه بعد از شیوع ویروس کرونا و … همه چیز در دنیای وب اتفاق افتاده است و حتی اگر انسان نخواسته از اینترنت استفاده کند و بداند. در میان رشد فوق العاده فناوری، آنها به ناچار دنیای وب را برای رفع نیازها لمس خواهند کرد.

وب سایت ها از ابتدای راه اندازی وب ظاهر شده اند و در موضوعات مختلفی گسترش یافته اند. انواع مختلفی از وب سایت ها وجود دارد که هر کدام هدف خاصی دارند.

وب سایت های طراحی سایت فروشگاهی , طراحی سایت وکالت , طراحی سایت پوشاک , طراحی سایت پزشکی , طراحی سایت املاک , طراحی سایت خبری  , طراحی سایت کودکان , طراحی سایت موزیک , طراحی سایت نمایشگاهی , طراحی سایت هنری و سایر وب سایت ها نیز اهداف خاص خود را دارند که باید تا کنون با آنها آشنا شده باشید.

به طور کلی وب سایت ها صفحاتی هستند که حاوی اطلاعاتی هستند که می تواند به صورت متن، تصویر، فیلم یا… باشد به طور کلی اینترنت هدف دیگری جز آسان کردن زندگی انسان را دنبال نمی کند.

در ابتدا، وب سایت ها ظاهر ساده ای داشتند و محتوای آنها برای موتورهای جستجو اهمیت چندانی نداشت. سایت های مختلف با عناوین مختلف و بدون نظارت ظاهر شدند.

اما از سال 2010، الگوریتم های گوگل در معرض دید قرار گرفت و وب سایت ها را مجبور به سازماندهی اطلاعات و رعایت قوانین کرد. بر اساس این قوانین، طراحان وب سایت برای دیده شدن بیشتر و داشتن تجربه موفق تری در دنیای وب باید اصولی را رعایت می کردند.

در واقع، بیشتر این قوانین برای ایمن تر کردن دنیای آنلاین و احترام به کاربران برای بهبود تجربه کاربری طراحی شده اند.

نمی دانم چرا کاربران به وب سایت من توجه نمی کنند، ماه هاست که در وب سایتم وقت می گذارم اما هنوز در صفحات اول موتور جستجوی گوگل آن را پیدا نمی کنم، گرافیک وب سایت را بهبود بخشیده ام.

بسیار برای کاربرپسندتر کردن آن، اما تا کنون حتی یک بار هم نتوانسته ام توسعه دهنده را به مشتری تبدیل کنم و… این یکی از سوالاتی است که ممکن است ذهن شما را مشغول کرده باشد و شما را ناامید کرده باشد.

بهبود طراحی وب سایت یک اقدام مجزا نیست! بلکه مجموعه اقداماتی است که وب سایت شما را بهبود می بخشد و به بهبود طراحی سایت و شرایط آن کمک می کند.

انجام هر یک از این مراحل به صورت جداگانه و بدون در نظر گرفتن مراحل دیگر تنها می تواند وقت شما را هدر دهد و شما را در روند بهبود طراحی وب سایت خود ناامید کند.

طراحی یک وب سایت جدید یک فرآیند پیچیده و دشوار است. بهبود طراحی وب سایت های قدیمی دشوارتر از این است و درست مانند ایجاد یک وب سایت به تجربه و زمان نیاز دارد و نمی توانید یک شبه منتظر نتایج فوری باشید.

در زیر اقداماتی را برای بهبود طراحی سایت ارائه و بررسی خواهیم کرد.

تمامی صفحات سایت باید ریسپانسیو باشند!

وب سایت شما باید سازگار با موبایل باشد! حالا معنی اون چیه؟ از سال 2015 که طبق آمار استخراج شده حدود 50 درصد جستجوها توسط تلفن همراه انجام می شد، گوگل بیشتر بر روی تلفن های همراه تمرکز کرده است تا کامپیوتر.

زیرا از ابتدای پیدایش تلفن های همراه تا به امروز، جستجوهای گوگل از طریق تلفن های همراه بیشتر از موبایل و دسکتاپ رشد کرده است.

از آنجایی که جستجوی موبایل بسیار سریعتر است، فضای زیادی نیاز ندارد و اگر نیاز به اشتراک گذاری نتایج جستجو در شبکه های اجتماعی و مجازی دارید، تلفن های همراه بهترین گزینه هستند.

الگوریتم Mobile Geddon که در سال 2015 توسط گوگل معرفی شد، پاسخگویی وب سایت ها را برای رتبه بندی گوگل بررسی می کند.

امروزه طیف وسیعی از وب سایت های مختلف با موبایل سازگار بوده و به راحتی بر روی تلفن همراه کار می کنند، بنابراین می توانیم سازگاری وب سایت با موبایل را اولین قدم در بهبود طراحی وب سایت بدانیم و در صورت عدم رعایت این امر، وب سایت شما در رتبه بندی موقعیت خوبی کسب نخواهد کرد و بازدید کننده زیادی نخواهد داشت.

پیچیدگی بهترین گزینه برای از دست دادن کاربران است!

به من اعتماد کنید، هیچ چیز کاربران را آزار نمی دهد

وب سایت خود را در صفحه موجود وارد کنید و در کمترین زمان ممکن به محتوای آن صفحه دسترسی پیدا کنید. این یکی از مهمترین عوامل در بهبود طراحی سایت است.

سرعت وب سایت را فراموش نکنید.

وب سایت هایی با گرافیک بالا نیز باید توجه ویژه ای به سرعت بارگذاری داشته باشند. درست است که زیبایی وب سایت شما برای کاربر مثال زدنی و جذاب است، اما به من اعتماد کنید، سرعت لود پایین وب سایت می تواند باعث شود کاربر با وب سایت زیبای شما خداحافظی کند و از وب سایت های مشابه استفاده کند!

بنابراین همانطور که زیبایی وب سایت شما مورد توجه کاربر است، سرعت آن نیز یکی از مهم ترین عوامل بهبود طراحی وب سایت محسوب می شود.

در دنیای بازاریابی و فروش، سرعت از جایگاه ویژه ای برخوردار است. بسیاری از شرکت های بزرگ و معتبر سعی در افزایش سرعت وب سایت های فروش خود دارند تا تجربه استثنایی و خوبی را در اختیار کاربران خود قرار دهند و در نهایت بتوانند خدمات یا محصولات خود را به فروش برسانند.

همچنین سرعت انتقال به درگاه های پرداخت و سرعت پردازش اطلاعات در این درگاه ها نیز از عوامل مهم است چرا که در هر لحظه مشتری و کاربر می توانند از انجام عملیات پرداخت و خرید خودداری کرده و پشیمان شوند.

طراحی وب خلاقانه را نادیده نگیرید!

اولین چیزی که بعد از ورود به سایت شما توجه کاربر را به خود جلب می کند طراحی سایت شما است! داخلی وب سایت، لوگو، طرح و غیره. دست به دست هم دهید تا یک وب سایت زیبا ایجاد کنید که مورد علاقه کاربر باشد.

استفاده از لوگوی زیبا و جذاب و لینک دادن آن به صفحه اصلی وب سایت را می توان اولین قدم این طراحی دانست.

به یاد داشته باشید که تمام محتوای وب سایت را به شیوه ای منظم سفارشی داده و دسته بندی کنید. همچنین اجازه دهید فضای خالی در محتوا ظاهر شود و از پرکردن کل فضا با عکس ها و مطالب مختلف خودداری کنید تا کاربر دچار سردرگمی نشود.

در استفاده از رنگ های وب سایت بسیار مراقب باشید و از رنگ های خنثی استفاده کنید. رنگ های خنثی به راحتی می توانند توجه کاربران را به خود جلب کنند، پس بهتر است از آن ها برای تاکید استفاده کنید و در قسمت های مهم استفاده کنید.

عکس ها بخشی جدایی ناپذیر از محتوای وب سایت هستند و بدون استفاده از تصاویر بصری نمی توان توجه مخاطب را به خوبی جلب کرد و عکس های با کیفیت می توانند به ارتقای طراحی وب سایت شما کمک کنند، البته به شرطی که بهینه سازی شده باشند.

یکی از عواملی که باعث بهبود طراحی وب سایت شما می شود، کاهش سرعت بارگذاری نیست.

دسترسی آسان به اطلاعات برای کاربر مهم است، بنابراین استفاده از فونت های ساده و خوانا و سازگار با مرورگرهای مختلف می تواند به بهبود طراحی سایت شما کمک کند و کاربران را راضی نگه دارد.

همچنین توصیه می شود از یک متخصص رابط کاربری برای طراحی موارد مختلف و بهبود طراحی وب سایت خود استفاده کنید تا بتوانید از دغدغه های بهبود طراحی وب سایت خود خلاص شوید.

استفاده از صفحات اجتماعی را دست کم نگیرید.

پیدایش وب‌سایت‌های مختلف پایان اینترنت نبود و جدای از توسعه وب‌سایت‌ها و تبدیل وب به مکانی بهتر برای تبادل اطلاعات و یادگیری، بسترهای مختلفی نیز برای ارتباط افراد ارزان‌تر و آسان‌تر پدید آمد.

با گذشت زمان و با گسترش وب در سراسر جهان و بهبود این شبکه ها، شبکه های اجتماعی محبوبیت زیادی پیدا کرده و گسترش زیادی پیدا کرده اند.

به طوری که امروزه در سراسر جهان از این شبکه ها استفاده می کنند و پیام ها، عکس ها و انواع دیگر داده ها را به صورت خصوصی و عمومی به اشتراک می گذارند.

در مجموع ماهانه بیش از 800 میلیون نفر در اینستاگرام و حدود 100 میلیون کاربر روزانه در توییتر فعال هستند که نشان دهنده اهمیت این شبکه ها برای بازاریابی و یا حتی جذب کاربران است.

پس اتصال شبکه های اجتماعی به وب سایت خود فراموش نکنید. زیرا برخی از بازدیدکنندگان وب سایت تمایل دارند در مورد آنچه می بینند و می خوانند با دوستان خود و سایر افراد جامعه صحبت کنند و این می تواند افراد مختلفی را به شما و برند شما معرفی کند و نوعی بازاریابی ویروسی ایجاد کند.

به روز باشد

با جستجوی کلمات در بالای نتایج گوگل به وب سایت های مختلفی برمی خوریم که هیچ اطلاعاتی از آنها نداریم و به ناچار برای رسیدن به هدف مورد نظر باید محتوای هر کدام را بررسی کنیم.

اما در برخی موارد و موضوعات وب سایت هایی هستند که همیشه در زمینه تخصصی خود پیشرو و البته به روز و شناخته شده هستند.

حال تصور کنید این وب سایت ها به طور ناگهانی تولید و ارائه محتوای به روز و جدید را متوقف کنند. چه اتفاقی خواهد افتاد؟

قطعاً اتفاق خوشایندی نخواهد بود زیرا وب سایت قابل اعتمادی نخواهد بود که به راحتی بتوان به محتوای آن اعتماد کرد.

برای تبدیل شدن به یک وب سایت محبوب، باید دائما به روز رسانی کنید

قرار دادن محتوای مناسب مهم است، اما احترام به کاربران به همان اندازه برای بهبود طراحی سایت مهم است.

شاید بگویید تعامل با کاربران در شبکه های مجازی آسان است و نیازی به تعامل با بازدیدکنندگان و کاربران وب سایت نیست.

اما تعامل با کاربر یکی از عوامل مهم و تاثیرگذار برای جایگاه وب سایت شما و نکته موثری برای بهبود طراحی وب سایت است.

ایجاد یک انجمن بازخورد کاربران می تواند ایده ای هوشمندانه برای احترام به کاربر باشد و علاوه بر درک نیازهای او و شناسایی آنها، در بهبود رتبه گوگل شما نیز موثر باشد.

سفارشی کردن عکس ها و رنگ های وب سایت

حتما تا حالا اتفاق افتاده که وقتی یک تصویر یا رنگ یا برنامه یا وب سایت یا چیز دیگری را می بینید در ذهن شما تداعی می شود.

استفاده از تصاویر و رنگ های خاص که بتواند نظر بازدید کننده وب سایت را به خود جلب کند و همچنین در آینده وب سایت شما را در ذهن بیننده تداعی کند، ایده بسیار هوشمندانه ای برای بهبود طراحی وب سایت و البته بازاریابی مناسب است.

به عنوان مثال، در جایی از وب سایت شما در مورد دریا و اقیانوس صحبت می کنید. در این قسمت می توانید از طرح های مربوط به دریا و ساحل آرامش بخش استفاده کنید تا خواننده مفهوم شما را با وضوح بیشتری تجسم کند.

از انیمیشن و موشن گرافیک در وب سایت خود استفاده کنید.

انیمیشن و گرافیک کارتونی به طور قابل توجهی استفاده از وب سایت شما را آسان تر می کند و حس بهتری به کاربران شما می دهد.

حالا وقتی از انیمیشن صحبت می کنید، احتمالاً به انیمیشن هایی فکر می کنید که از بچگی به آنها فکر می کردید، اما نه!

انیمیشن ها 8 نوع کلی دارند. اجازه دهید من یک مثال بزنم. در وب سایت، ماوس را روی یک دکمه نگه می دارید و هیچ اتفاقی نمی افتد. در چنین وب سایتی، حرکت اشاره گر ماوس روی دکمه ها رنگ آنها را تغییر می دهد. کدام بیشتر شما را جذب می کند؟ قطعا مورد شماره 2

آخرین کلمه

شما قطعا به فکر بهبود طراحی وب سایت خود بوده اید و با مطالعه مطالب فوق ایده هایی برای بهبود و ارتقاء طراحی وب سایت در ذهن شما ایجاد شده است.

اما همانطور که قبلا ذکر شد، بهبود طراحی سایت به این سادگی نیست و فرآیندی زمان بر و تخصصی است که بهتر است توسط گروهی از متخصصان انجام شود.

تیم طراحی سایت محمد جانبلاغی، گروهی متخصص و مجرب در زمینه طراحی سایت و سئو سایت، بهبود طراحی وب سایت شما را تضمین می کند و وب سایت شما را به نتایج برتر گوگل اضافه می کند تا علاوه بر کاربرپسندتر کردن وب سایت شما، بازدید زیادی را به همراه داشته باشد. کاربران و بازدیدکنندگانی که می توانند مشتریان خدمات یا محصولات شما شوند.

منابع

https://blog.hubspot.com/marketing/improve-your-websites-user-experience
https://www.impactplus.com/blog/tips-for-improving-your-web-design
https://www.sba.gov/blog/7-ways-improve-your-website-homepage
https://www.webfx.com/blog/web-design/improve-web-design/
https://www.indeed.com/career-advice/career-development/improvement-of-website
https://heyreliable.com/25-best-ways-to-improve-website-design/
https://www.dcpweb.co.uk/blog/30-essential-tips-for-improving-your-web-design

5/5 - (10 امتیاز)