نحوه استفاده از فضاهای خالی در طراحی سایت

نحوه استفاده از فضاهای خالی در طراحی سایت

استفاده از فضای خالی در طراحی وب سایت یک تکنیک کاربردی و یک مرحله مهم است

استفاده از فضای سفید در طراحی سایت یکی از اصلی ترین نکاتی است که در طراحی و ایجاد یک وب سایت باید به آن توجه کرد.

توجه داشته باشید که فاصله های خالی همیشه به معنای خالی بودن فاصله نیست. استفاده از فضاهای خالی در طراحی سایت های مختلف به خصوص سایت های مدرن تاثیر بسیار چشمگیری در جلب توجه بازدیدکنندگان و رساندن پیام به آنها دارد.

همانطور که می دانید امروزه کاربرانی که از سایت های مختلف بازدید می کنند رفتار متفاوتی از خود نشان می دهند. این دسته از کاربران همیشه سعی می کنند در کمترین زمان ممکن صفحه را مشاهده کنند و در صورتی که برایشان مناسب نیست آن را ترک کنند.

اغلب کاربرانی که در اولین قدم وارد یک وب سایت می شوند به انتهای صفحه رفته و قسمت های مختلف آن را تجزیه و تحلیل می کنند.

به یاد داشته باشید که اگر صفحات سایت شلوغ باشد و متون درج شده در آن فضای کافی نداشته باشد، کاربر نمی تواند محتوای سایت را به خوبی درک کند و به سرعت آن را ترک کرده و به سایت دیگری می رود.

استفاده از فضای سفید در طراحی سایت یکی از اصلی ترین راه های جذب کاربران است. بنابراین استفاده صحیح از آن بسیار مهم است.

حال ممکن است این سوال در ذهن بسیاری از شما باشد که اهمیت فضاهای سفید در طراحی سایت که یکی از گرایش های طراحی سایت در سال 2022 است چیست؟ ما به پاسخ به این سوال ادامه خواهیم داد.

دانستن فضای سفید در طراحی سایت

شاید فکر کنید که فضای خالی به معنای پس زمینه سفید است. اما باید بدانید که این کار اجباری نیست و با استفاده از هر طرح و رنگی از سایت می توان فضاهای خالی را پر کرد.

جالب است بدانید که استفاده از فضاهای سفید در طراحی سایت به معنای ایجاد فاصله مناسب بین عناصر صفحه است. به این ترتیب کاربر به راحتی می تواند مرزبندی محتوای صفحه را تشخیص دهد و به سرعت به محتوای مورد نظر برسد!

لازم به ذکر است در زمینه استفاده از فضای سفید در طراحی وب سایت تحقیقات زیادی انجام شده است. جالب است بدانید که نتایج همه این بررسی ها مشابه است و نشان می دهد که اگر فضای خالی بین عناصر صفحات مختلف سایت وجود نداشته باشد، ذهن کاربر گیج می شود و خودش گیج می شود. بدون شک این سردرگمی منجر به خروج زودهنگام وی از سایت مورد نظر خواهد شد.

شلوغی صفحات وب سایت و عدم وجود فاصله مناسب بین عناصر باعث می شود ذهن به طور ناخودآگاه احساس منفی را جذب کند و در تجزیه و تحلیل محتوا ناکام بماند. این در نهایت باعث می شود کاربر سایت را ترک کند.

دلایل لزوم استفاده از فضای خالی در طراحی سایت

بی شک شما هم از آن دسته افرادی هستید که بارها با دیکشنری های جیبی یا دایرکتوری های تلفن بزرگ و یا حتی صفحاتی از آگهی های روزنامه مواجه شده اید. همانطور که می دانید در چنین فضاهایی محتوای درج شده اغلب کوچک و فشرده است.

در نتیجه، یافتن آنها به وسیله ای مانند خودکار نیاز دارد تا مسیر طی شده توسط چشم را ردیابی کرده و آن را علامت گذاری کند. مشکل از این ابزارها نیست، زیرا به گونه ای طراحی شده اند که بتوانند در کمترین فضای موجود بیشترین اطلاعات را ارائه دهند. در این میان هدف از طراحی وب سایت رساندن پیام های مهم به بازدیدکنندگان وب سایت در کمترین زمان ممکن می باشد.

امکان نمایش موضوعات مطرح شده در صفحات سایت

همانطور که قبلا ذکر شد، یکی از مهمترین اهداف طراحی سایت، سرعت بخشیدن به ارسال پیام به مخاطب است. یکی از مهمترین عناصر در این زمینه عنوان یا عناوین استفاده شده در صفحات وب سایت است.

بنابراین، استفاده از فضاهای خالی در طراحی سایت در اطراف سرفصل های جدید استفاده شده در صفحه، زمینه ای را برای بازدیدکنندگان فراهم می کند تا با اسکرول سریع صفحه، محتوای عنوان را تشخیص دهند و در صورت لزوم در سایت بمانند.

دسترسی سریع به اطلاعات تماس سایت

اطلاعات کاربردی سایت مورد نظر مانند شماره تماس یا ایمیل جهت ارتباط در قسمت هایی از سایت قرار می گیرد تا کاربران بتوانند به آنها دسترسی داشته باشند.

استفاده از فضاهای خالی در طراحی سایت و همچنین محل قرارگیری این اطلاعات می تواند فرصتی را برای کاربران فراهم کند تا به سرعت به این اطلاعات دست یابند و خوانایی محتوا و دسترسی به آن به میزان قابل توجهی افزایش یابد.

دکمه های راهنما یا پیام های تبلیغاتی

تحقیقات نشان داده است که روش صحیح استفاده از فضای خالی در طراحی سایت و قرار دادن صحیح دکمه های راهنما مانند دکمه خرید یا دکمه مشاوره، احتمال کلیک کاربران بر روی آن دکمه ها را تا 20 درصد افزایش می دهد.

موضوع ذکر شده در طراحی وب سایت مدرن مغایرتی با استانداردهای طراحی وب سایت ندارد. زیرا امروزه کاربران و بازدیدکنندگان نحوه استفاده از مطالب و صفحات طولانی را یاد گرفته اند، بنابراین نیازی نیست در نگاه اول تمامی مطالب سایت را در اختیار کاربران قرار دهید.

فضای سفید در طراحی وب سایت اپل

استفاده از فضاهای سفید در طراحی سایت در وب سایت های مختلف به وضوح دیده می شود. یکی از این سایت ها apple.com و janbalaghi.com است.

این سایت یکی از معروف ترین طراحی ها را دارد و تجربه کاربری بسیار خوبی دارد. تکنیک استفاده از فضاهای خالی در طراحی سایت یکی از بارزترین ویژگی های این وب سایت پربازدید است.

بنابراین استفاده از فضاهای خالی در طراحی وب سایت را می توان به عنوان گامی مهم و کاربردی در ساخت وب سایت معرفی کرد.

5/5 - (10 امتیاز)