بلوک های رنگی در طراحی سایت

بلوک های رنگی در طراحی سایت

استفاده از بلوک های رنگی در طراحی وب سایت کار سختی برای طراحان است

استفاده از بلوک های رنگی در طراحی سایت و انتخاب رنگ مناسب برای آنها یکی از ترندهای طراحی وب سایت در سال 2020 و یکی از سخت ترین کارهایی است که طراحان وب سایت بر عهده دارند.

رنگ ها زبان رویاها محسوب می شوند و زمینه را برای وب سایت مورد نظر برای برقراری ارتباط موثر و مناسب با مخاطبان خود فراهم می کنند.

جالب است بدانید که کاربران با ورود به سایت، اگر متوجه استفاده نامناسب از بلوک های رنگی در طراحی سایت شوند و حس خوبی نسبت به رنگ های استفاده شده نداشته باشند، به سرعت از سایت خارج می شوند و از این رو تعداد بازدیدکنندگان نیز کاهش می یابد. بنابراین می توان نتیجه گرفت که استفاده از بلوک های رنگی در طراحی وب سایت که از ترکیب رنگی مناسب پیروی می کنند می تواند طراحی وب سایت را کاربرپسند کند.

به یاد داشته باشید که واکنش به رنگ های مختلف مورد استفاده در بلوک های رنگی به عواملی مانند سن، جنسیت، فرهنگ و غیره بستگی دارد. بنابراین لازم است قبل از ایجاد وب سایت در مورد محدوده سنی، جنسیت و فرهنگ مخاطبان خود تحقیق کنید.

بلوک های رنگی برای طراحی وب سایت

اصول انتخاب بهترین ترکیب رنگ هنگام استفاده از بلوک های رنگی در طراحی سایت

پنج اصل زیر می تواند به شما در انتخاب ترکیب رنگ مناسب برای استفاده در بلوک های رنگی سایتتان کمک کند.

  • اصل 1) به یاد داشته باشید که رنگ ها در 90 ثانیه اول تاثیر زیادی بر احساسات افراد خواهند داشت.
  • اصل دوم) رنگ ها می توانند بیننده را به خرید کالا ترغیب کنند.
  • اصل سوم) رنگ‌ها علاوه بر تشدید رفتار ما نسبت به یک شی، تأثیر خود را بر رفتار ما به خوبی نشان می‌دهند.
  • اصل چهارم) به یاد داشته باشید که فرهنگ های مختلف رنگ های مختلف را دوست دارند. بنابراین تأثیر رنگ ها در هر فرهنگی با فرهنگ دیگر می تواند متفاوت باشد.
  • اصل پنجم) هر رنگ حاوی پیامی متفاوت و خاص برای بیننده است.

بهترین رنگ را انتخاب کنید

همانطور که قبلا ذکر شد، رنگ ها تاثیر بسیار مستقیمی بر روی مخاطب دارند. هنگام طراحی وب سایت و انتخاب رنگ ها برای استفاده از بلوک های رنگی در طراحی وب سایت خود، به یاد داشته باشید که مخاطبان شما انسان هایی با درک و احساسات هستند نه ربات های بی احساس. بنابراین لازم است برای موفقیت در جذب مخاطب، رنگ مناسب بلوک های مورد نظر را با توجه به روانشناسی رنگ ها انتخاب کنید.

جالب است بدانید وقتی چشم انسان رنگی را می بیند بلافاصله پیامی به هیپوتالاموس و سپس به غده هیپوفیز و در نهایت به غده تیروئید ارسال می شود.

همه این اتفاقات منجر به ترشح هورمون هایی می شود که تاثیر بسزایی بر خلق و خو و رفتار فرد دارد. به همین دلیل است که وقتی وارد یک وب سایت می شوید گاهی یک حس منفی و گاهی یک حس مثبت به شما دست می دهد.

جالبتر اینکه کاربر وارد شده تنها 90 ثانیه طول می کشد تا سایت مورد نظر خود را ارزیابی کند و تصمیم به ادامه یا خروج بگیرد. لازم به ذکر است که 62 تا 90 درصد قضاوت های کاربران مربوط به رنگ های استفاده شده در سایت است.

رنگ های مناسب برای استفاده از بلوک های رنگی

لازم به ذکر است بسیاری از روانشناسان در زمینه یافتن بهترین رنگ ها برای استفاده از بلوک های رنگی در طراحی سایت و نحوه برقراری ارتباط بین افراد با این رنگ ها تحقیقات گسترده ای انجام داده اند اما همگی معتقدند این مشکل در سلایق و سلیقه افراد است. .

ذهنیت افراد تاثیر بسزایی در درک آنها از رنگ مورد نظر دارد. به عنوان مثال، رنگ قرمز می تواند حامل دو پیام متفاوت برای افراد باشد. برخی رنگ قرمز را نماد خطر و برخی دیگر نماد عشق می دانند که با یکدیگر در تضاد هستند.

گاهی اوقات ملاحظات فرهنگی می تواند بر درک انسان از رنگ تأثیر بگذارد. مثلا برخی معتقدند سبز رنگ پول است و گاهی رنگ حسادت.

گروهی دیگر رنگ سبز را رنگ خوش شانسی می دانند و برخی دیگر آن را بدشانسی می دانند. بنابراین، بهتر است طراحان قبل از درگیر شدن در مسئله نحوه درک رنگ از یک رنگ، روی انتخاب مجموعه ای از رنگ های مناسب برای استفاده از بلوک های رنگی در طراحی سایت تمرکز کنند تا در این صورت موفق تر شوند.

لازم به ذکر است که توجه به عواملی مانند نوع مخاطب (مرد، زن، کودک، بزرگسال، جمعیت های مختلف)، ملاحظات فرهنگی، سازگاری با برند یا محصول مورد نظر، دسترسی و سهولت استفاده می تواند انتخاب رنگ مورد استفاده را تعیین کند.

هنگام استفاده از بلوک ها رنگی در طراحی وب سایت نکات زیر را به خاطر بسپارید!

از فیلدهای سفید استفاده کنید

توجه داشته باشید که افزودن فضای سفید بین بخش های مختلف محتوا و بلوک های رنگی زمینه ای را فراهم می کند که کاربر مورد نظر علاقه بیشتری به ماندن در سایت دارد. برای این منظور می توانید یک صفحه نه چندان تاریک انتخاب کنید. به جای استفاده از چند رنگ، یک ترکیب رنگی جذاب را در نظر بگیرید و در نتیجه مخاطب خود را به انجام یک اقدام خاص تشویق کنید.

از رنگ های متضاد استفاده نکنید

آیا می خواهید هنگام ورود به یک وب سایت با پس زمینه زرد با محتوای صورتی مواجه شوید؟ بدون شک استفاده از رنگ های متضاد در هنگام استفاده از بلوک های رنگی در طراحی سایت می تواند منجر به خروج زودهنگام کاربر شود. بنابراین از استفاده از رنگ های متضاد در کنار یکدیگر خودداری کنید.

رنگی را انتخاب کنید که متناسب با موضوع باشد.

یکی از مهم ترین عواملی که کاربران را برای کلیک بر روی دکمه های کمکی مانند دکمه دانلود یا دکمه خرید تحت تاثیر قرار می دهد، استفاده از رنگ های مناسب برای این تم ها است. رنگ قرمز در زمینه سفید می تواند ترکیب موفقی برای استفاده در دکمه های خرید باشد.

منابع

https://dribbble.com/tags/color-block
https://www.queness.com/post/13302/web-design-trend-color-blocking
https://design.tutsplus.com/tutorials/trending-how-to-color-block-in-graphic-design–cms-39483
https://99designs.com/blog/creative-inspiration/18-chic-ways-use-color-blocking/
https://www.websitebuilderinsider.com/how-do-you-add-a-color-block-in-weebly/

5/5 - (10 امتیاز)