افراد موفق

افراد موفق در هر قشر و زمینه ای که باشند دارای ویژگی های منحصر به فردی هستند که باعث موفقیت آنها شده است، اما تعدادی ویژگی هم وجود دارد که در همه افراد موفق مشترک است که با شناختن این ویژگی ها، برنامه ریزی و تلاش برای به دست آوردن آنها، ما هم می توانیم جزو افراد موفق قرار بگیریم.

نکته ی بسیار مهمی که وجود دارد این است که این ویژگی ها به صورت ژنتیکی نیستند که افراد موفق آنها را به ارث برده باشند، بلکه همه ی این ویژگی ها را می توان یاد گرفت و هر روز روی آنها کار کرد و قوی و قوی ترشان کرد.

در ادامه به ویژگی های افراد موفق می پردازیم:

۱- هدف های مشخص و واضح

اولین ویژگی افراد موفق این است که برای خود هدف های واضح و مشخصی دارند، آنها می توانند اهدافشان را به طور واضح تعریف کنند، آنقدر که حتی یک دانش آموز ابتدایی هم بتواند درک کند

اما برعکس افراد ناموفق یا هدفی ندارند یا اگر هم دارند اهدافشان گنگ و مبهم است، مسلم است که هدف هرچقدر واضح و روشن باشند به همان میزان امکان دستیابی به آن هم افزایش می یابد.

افراد موفق دقیقا می دانند دنبال چه چیزی هستند، به همین خاطر راحت تر می توانند برنامه ریزی کنند و به برنامه شان نیز عمل کنند، در این زمینه با قاطعیت پیش می روند ولی اگر کسی هدف گنگ و مبهم داشته باشد، حتی اگر برنامه ریزی هم کند، نمی تواند به برنامه اش عمل کند زیرا دائم در حالت شک است که آیا این هدف، هدف خوبی است، آیا باید این کار را انجام دهد، و خیلی اما و اگرهای دیگر.

۲- برنامه ریزی

اگر هدف گذاری یک روی سکه باشد، قطعا برنامه ریزی طرف دیگر خواهد بود، هدف گذاری بدون برنامه ریزی معنایی ندارد، چیزی که باعث می شود بتوانیم به اهدافمان برسیم داشتن یک برنامه ی قابل اجرا است.

بنابراین برنامه ریزی یکی از مهمترین ویژگی های افراد موفق است زیرا آنها می دانند که داشتن برنامه ای صحیح و اصولی کلید رسیدن آنها به اهدافشان است.

۳- مدیریت زمان

سومین ویژگی افراد موفق این است که به زمان اهمیت بسیار زیادی می دهند، آنها می دانند که مهمترین سرمایه ای که در اختیار دارند زمان است پس برای آن اهمیت زیادی قائل هستند، ممکن است حتی کل دارایی شان را از دست بدهند و بتوانند دوباره آن را به دست بیاورند اما در مورد زمان این طور نیست، اگر زمان از دست برود دیگر بر نمی گردد.

آنها مهارت مدیریت زمان را به خوبی یاد گرفته اند و در تمام کارهایشان آن را رعایت می کنند و مدیریت زمان باعث می شود عملکرد ما به طور چشمگیر افزایش یابد و در کمترین زمان ممکن بیشترین نتیجه را بگیریم پس شما هم به عنوان یک مدیر هدف و یک فرد موفق یادگیری و تسلط به آن را در رأس کارهایتان قرار دهید.

۴- یادداشت کردن

چهارمین ویژگی افراد موفق یادداشت کردن است، یادداشت کردن یکی از مهمترین ویژگی هایی است که می توانید کسب کنید، افراد موفق ، علاوه بر اینکه اهدافشان را یادداشت می کنند، برنامه ریزی شان را هم یادداشت می کنند، افراد موفق تمام کارهایی که برای رسیدن به هدف خود انجام می دهند را هم یادداشت می کنند.

ورزشکارهای حرفه ای حتی تعداد توپ هایی که پرتاپ می کنند، تعداد گل هایی که می زنند، حتی تعداد توپ هایی که به خطا می رود را هم یادداشت می کنند، مربیان آنها میزان پیشرفت شان، میزان کالری که مصرف کرده اند و ساعاتی که به تمرین پرداخته اند، همه و همه را یادداشت می کنند.

اگر می خواهید در هر زمینه ای قوی شوید، کارهایی که در رابطه با آن انجام می دهید را یادداشت کنید، زیرا اطلاعاتی که در آن زمینه به دست می آورید را می توانید تجزیه و تحلیل کنید، اشتباهات را برطرف کنید، روی نقاط قوت بیشتر تمرکز کنید و تصمیمات بهتری بگیرید و در مسیر درست حرکت کنید و این فقط به خاطر همین ویژگی یادداشت کردن، یک بار امتحان کنید و از مزایای بی نظیر آن لذت ببرید.

۵- مدیریت تمرکز

پنجمین ویژگی افراد موفق مدیریت تمرکز است، چند دهه ی پیش مدیریت زمان، اهمیت زیادی پیدا کرد، مدیران، کارخانه داران، افراد موفق و خیلی های دیگر به این نتیجه رسیدند که اگر زمانشان را مدیریت کنند کارایی آنها به شدت افزایش می یابد، آنها فلسفه مدیریت زمان را به مدیران میانی و همینطور به تک تک کارکنانشان، اعضای تیم شان و مجموعه شان منتقل کردند، اما بعد از مدتی متوجه شدند که آن طور که پیش بینی کرده بودند نتیجه نمی گیرند.

تحقیقات زیادی در مورد این مسئله صورت گرفت، نتیجه آن شد که مدیریت زمان در کنار مدیریت تمرکز می تواند به شدت روی بهره وری تاثیر بگذارد و کارایی آنها را بالا ببرد، بنابراین فقط کافی نیست که زمان را مدیریت کنیم، کارها را اولویت بندی کنیم، بلکه بسیار مهم است که با تمرکز بسیار بالا کارها را انجام دهیم.

۶- تصمیم گیری

ششمین ویژگی افراد موفق تصمیم گیری است، افراد موفق می دانند که در طی روز باید تصمیمات زیادی بگیرند، گاهی گرفتن یک تصمیم ساده است و گاهی بسیار دشوار و سرنوشت ساز.

گاهی یک تصمیم چنان قدرتی دارد که می تواند باعث پیشرفت صعودی آنها شود و گاهی گرفتن یک تصمیم اشتباه باعث می شود صدمات جبران ناپذیری به آنها و مجموعه شان وارد شود، بنابراین یکی از مهارت های مهمی که یاد گرفته اند مهارت تصمیم گیری و انتخاب کردن است.

۷- بهبود مستمر

یکی دیگر از ویژگی افراد موفق این است که آنها دائم به دنبال بهبود و ارتقای خود هستند، بزرگترین شرکت های جهان یک روزه به این جایگاه نرسیدند، بلکه آنها سالیان سال، هر روز کمی بهتر شدند، بعضی قسمت ها را بهتر کردند، فرایندها را بهبود بخشیدند تا به جایی رسیدند که شرکت های تازه تاسیس حتی توان مقابله با آنها را هم نداشته باشند.

بهبود مستمر در مورد ما هم صدق می کند، کافیست یک زمینه ای را در نظر بگیرید و هر روز کمی، حتی اگر شده به اندازه یک هزارم درصد در آن پیشرفت کنید، البته این پیشرفت که حتی به چشم هم نمی آید باید به صورت دائمی و مستمر باشد، بعد از مدتی متوجه می شوید که چنان در آن زمینه قدرتمند شده اید که حتی تصورش هم برایتان دشوار است.

۸- انعطاف پذیری

هشتمین ویژگی افراد موفق انعطاف پذیری است، خیلی اتفاق می افتد برنامه ریزی که کرده ایم خوب پیش نرود، یا آن طور که پیش بینی کرده بودیم ، نشود، حتی هدفی که انتخاب کرده بودیم هدف اشتباهی باشد، این لزوما به این دلیل نیست که حتما ما اشتباه کرده ایم، بلکه ممکن است در آن زمان که ما تصمیم گرفتیم، تصمیم خوبی بوده باشد ولی بعد از مدتی شرایط عوض شده باشد.

یک هواپیما به راحتی ممکن است از مسیر خارج شود، ممکن است به دلیل هوای نامناسب، باد، طوفان و یا موارد دیگر این اتفاق بیفتد، به همین خاطر یک خلبان دائم به رادار نگاه می کند و زمانی که متوجه می شود از مسیر خارج شده سریع به مسیر باز می گردد، او به این اهمیت نمی دهد که چرا از مسیر خارج شده است، ممکن است هر دلیلی داشته باشد، اما باید سریع به مسیر باز گردد این یعنی انعطاف پذیری.

هر گاه متوجه شدید اشتباه کردید، سریع تغییر مسیر دهید و به مسیر باز گردید، اشتباه را به گردن دیگران انداختن، قبول نکردن آن و اصلاح نکردن یعنی پیش رفتن بیشتر در مسیر اشتباه.

۹- واگذاری

نهمین ویژگی افراد موفق این است که آنها می دانند تمام کارها را نمی توانند خودشان به تنهایی انجام دهند، بنابراین کارهایی را که می توانند به دیگران واگذار می کنند تا آنها انجام دهند و در این حین زمان صرفه جویی شده را صرف کارهای بسیار مهم و کلیدی می کنند که فقط خودشان باید انجام دهند.

یک ورزشکار حرفه ای موفق فقط به کار ورزش می پردازد و هماهنگی برای برگزاری مسابقات ، تبلیغات و خیلی از موارد دیگر را به مدیر برنامه هایش واگذار می کند و خودش فقط روی مهمترین کارش یعنی ورزش تمرکز می کند.

۱۰- به پایان رساندن کارها

دهمین ویژگی افراد موفق به پایان رساندن کارهاست، این یکی از مهمترین ویژگی هاست، بین انجام شدن ۹۵ درصد کار و ۱۰۰ درصد کار تفاوت بسیار زیادی وجود دارد، وقتی یک کار ۹۵ درصد انجام شده است یعنی آن کار هنوز ناتمام است و یک کار ناتمام می تواند تولید استرس کند و همین استرس مانع موفقیت آنها خواهد شد.

اما اگر کاری ۱۰۰ درصد به پایان برسد، پرونده آن هم بسته شده است. پس می تواند با خیال آسوده به سراغ کار بعدی برود، متأسفانه افراد زیادی وسوسه می شوند که کاری را که حتی تا ۹۵ درصد آن را انجام داده اند رها کنند، پس این مهارت را که بتوانید کار را تا انتها به پایان برسانید، را به دست آورید و از مزایای آن استفاده کنید.

ویژگی افراد موفق زیاد است ولی اینها ۱۰ مورد از مهمترین ها بودند که اگر توانید در آنها مهارت کسب کنید شما هم جزو افراد موفق قرار خواهید گرفت، به امید آن روز.

شما در این باره چه دیدگاهی دارید …؟

دوستدارتان محمد جانبلاغی

5/5 - (6 امتیاز)

بهترین دوره آموزش فروش 

آیا دوست دارید فروش شما آنقدر بالا باشد که فقط نگران بسته بندی و ارسال محصولات خود باشید؟

شما هر محصولی و خدماتی را به راحتی آب خوردن می تونید بفروشید چون شما اینجا هستید که دوره آموزش فروش حرفه ای را تهیه کنید.