مشکلات جنسی

Sex problems

Author: Mohammad Janblaghy

اگر شما تجربه یه مشکل جنسی را داشته باشید، احتمالا احساس تنهایی، ناامیدی و درماندگی می کنید. شرم، خجالت، ترس و خجالت از صحبت در باره مشکل جنسی هیجانات رایجی هستند که تجربه می شود.

مشکلات جنسی بسیار شایع هستند و می تواند به دلایل زیادی روی دهند.در اکثر موارد آنها را به چالش ها و مشکلات دیگر مرتبط می دانند.

به عنوان مثال، زمانی که شما احساس استرس می کنید، ذهن شما نمی تواندداشتن رابطه جنسی و یا صمیمی بودن را احساس کند.

آنچه در این مقاله می خوانید:

مشکلات جنسی مشکلات جنسی چیست؟     مشکلات جنسی چه چیزی باعث ایجاد مشکلات جنسی می شود؟   مشکلات جنسی انواع مشکلات جنسی رایج (شایع)

مشکلات جنسی چه زمانی برای کمک گرفتن (درمان) باید اقدام کرد؟  مشکلات جنسی درمان مشکلات جنسی

مشکلات جنسی چیست؟

مشکل جنسی یا اختلال عملکرد جنسی اشاره به دشواری که در طول هر مرحله از چرخه پاسخ بهنجار جنسی رخ می دهد گفته می شود.

چرخه پاسخ جنسی دنباله ای از تغییرات جسمی و احساسی است که در یک فرد به وجود می آید زمانی که یک فرد از لحاظ جنسی تحریک می شود یا دحال یک فعالیت جنسی، مانند مقاربت و یا استمناء است روی می دهد.

چهار مرحله در این چرخه وجود دارد :

هیجان(میل جنسی)، تحریک (برانگیختگی)، ارگاسم(اوج لذت جنسی به همراه تخلیه تنش جنسی)، فرونشینی

و توقف یا مهار در هر کدام از مراحل فوق می تواند اختلال در عملکرد جنسی ایجاد کند.

چه چیزی باعث ایجاد مشکلات جنسی می شود؟  

بسیاری از دلایل مختلف وجود دارد که چگونه ممکن است در شخصی مشکلات جنسی به وجود آید، اما به طور کلی در این اختلال ترکیبی از عوامل جسمی، عاطفی، روانی و موقعیتی وجود دارد.

عوامل فیزیکی – معلولیت و بیماری ها مانند دیابت، بیماری قلبی، اعتیاد به الکل و مواد مخدر می تواند با ناتوانی جنسی همراه باشد. افرادی که عمل جراحی بزرگ، بارداری و یائسگی را تجربه کرده اند نیز بیشتر احتمال ابتلا به مشکلات جنسی را دارند.

روانی – اضطراب، افسردگی و سایر مسائل بهداشت روانی می تواند تاثیر منفی بر پاسخ جنسی داشته باشد.

هیجانی – غم و اندوه حل نشده، خیانت، ناخشنودی در یک رابطه، و عزت نفس پایین می تواند اختلالاتی در عملکرد جنسی به وجود آورد. برای مثال، اگر کسی تروما مانند سوء استفاده جنسی را تجربه کرده باشد، ممکن است در احساس صمیمیت جنسی و رابطه جنسی اختلال ایجاد کند.

موقعیتی – تغییر در شرایط و یا زندگی در یک موقعیت استرس زا (به عنوان مثال مشکلات با قوانین، تولد نوزاد، یا مشکلات مالی) می توانید به توسعه مشکلات جنسی کمک می کند.

انواع مشکلات جنسی رایج (شایع)

اگر چه طیف گسترده ای از مشکلات جنسی وجود دارد، ولی تاثیری که می تواند بروی هر فرد بگذارد متفاوت است.

در زیر لیست برخی از مشکلات جنسی شایع در مردان و زنان را بررسی می کنیم که به مشاوره درمان نیاز دارند.

مشکلات جنسی زنان

درد در هنگام رابطه جنسی

همچنین این عنوان  مقاربت دردناک، درد در هنگام رابطه جنسی شناخنه شده است و اختلال بسیار رایجی مخصوصا در زنان است.

مقاربت دردناک یا دیسپارونیا Dyspareunia درد تناسلی مداوم یا تکرار شونده ای است که در زن یا مرد هنگام نزدیکی یا قبل یا پس از آن ایجاد می شود یعنی حالتی است که فرد در هنگام آمیزش دچار درد میشود.

این درد ممکن است در بدو ورود آلت مردانه به واژن یا در مراحل مختلف در طول دخول ایجاد شود. این حالت درجات متفاوتی دارد و نسبت به اینکه در چه زمانی پس از شروع نزدیکی و در کجا فرد احساس درد می کند، دلایل و درمانهای متفاوتی دارد.

این اختلال در زنان بسیار شایعتر از مردان است و با واژینیسموس در ارتباط بوده و اغلب همراه با آن دیده می شود. دوره های مکرر واژینیسموس ممکن است منجر به مقاربت دردناک شود و یا برعکس.

درد واقعی بوده و مقاربت را ناخوشایند یا غیرقابل تحمل میکند. پیش بینی درد بعدی ممکن است باعث شود فرد برای همیشه از نزدیکی دوری کند.اما در هر حال باید علل عضوی را رد نمود.

وقتی درد منشا عضوی داشته باشد و یا وقتی در زنان فقط در اثر واژینیسم یا فقدان لیز شدن روی دهد تشخیص مقاربت دردناک گذاشته نمی شود. میزان بروز این اختلال معلوم نیست ولی در ۳۰% جراحی روی دستگاه ژنیتال بطور موقت ایجاد می شود.

آسیب های جنسی نظیر تجاوز به عنف یا آزارهای جنسی دوران کودکی ممکن است علت این اختلال باشند. زن های مبتلا به تعارضات روانی-جنسی ممکن است آلت تناسلی مرد را یک اسلحه تصور کنند.

این اختلال در مواردی مانند تربیت متعصبانه مذهبی که اعمال جنسی را با گناه یا مشکلاتی در روابط زناشویی همراه می داند، مشاهده می شود.

اختلال ارگاسم

با توجه به ارتباط، حدود یک چهارم زنان مشکلات رسیدن به اوج لذت جنسی در برخی از مراحل را در طول زندگی خود داشته اند، در حالی که ۲۵-۳۵٪ ممکن است هرگز به اوج لذت جنسی یا ارگاسم را تجربه نکرده اند. اگر چه بسیاری از زنان نیاز به ارگاسم برای لذت بردن از رابطه جنسی را نداشته باشند، ولی نرسیدن به ارگاسم ممکن است نگران برای برخی از زنان و همسران آنها داشته باشد.

دلیل اینکه چرا زنان نمیتوانند در طول دوره جنسی به ارگاسم برسند خیلی متفاوت است، و این اختلال می تواند هم علل پزشکی و هم علل روانشناختی داشته باشد.

کاهش میل جنسی

این یک تجربه معمول است برای زنان که در دوره های خاصی در زندگی اتفاق می افتد- به خصوص در دوران بارداری و زمان استرس – اما برخی از زنان ممکن است آن را مصرانه تر داشته باشد. باز هم، چندین عوامل روحی و جسمی است که می تواند علت این اختلال باشند:

از جمله دیابت، مشکلات رابطه، اختلالات هورمونی، افسردگی، خستگی بیش از حد، تجربیات جنسی پس از سانحه و مواد مخدر و الکل.

عدم میل جنسی نیز به کاهش سطح طبیعی تستوسترون یک زن در ارتباط باشد.

در موارد نادر، زنان ممکن است آنچه به نام بی اشتهایی جنسی» – یک بیماری است که در ادامه مقالات بعدی توسط محمد جانبلاغی ترجمه می شود و در سایت به انتشار گذاشته می شود، اما اشاره به فقدان کامل از میل به رابطه جنسی است.

زنان مبتلا به بی اشتهایی جنسی به طور مداوم اجتناب از رابطه جنسی را دارند و ممکن است برای سالها بدون درگیر شدن در صمیمیت جنسی با شرکای خود باشند.

مانند اختلال در غذا خوردن، بی اشتهایی جنسی  عمدتا با ریشه روانی مرتبط است.و مشاوره  و روان درمانی برای کمک به افراد مبتلا به درک رابطه جنسی و صمیمیت جنسی به عنوان چیزی طبیعی و سالم به جای بد و شرم آور لازم و ضروریست.

مشکلات جنسی در مردان

مشکلات انزال

مشکلات انزال بسیار شایع هستند و مردان به طور معمول یکی از سه نوع اختلال را تجربه خواهند کرد:
انزال زودرس : رسیدن مرد به انزال در طول مقاربت جنسی در زمان دلخواه. متوسط زمان انزال پنج دقیقه است و انزال کمتر از یک دقیقه را به عنوان انزال زودرس در نظر گرفته می شود.

عقب مانده / با تاخیر انزال : تاخیر در رسیدن به انزال، یا آن که یک مرد به طور کامل قادر به انزال در طول فعالیت جنسی نباشد. همچنین به عنوان اختلال در فاز ارگاسم مرد شناخته شده است.

انزال پسگرد : انزال پس‌گرد به این معنی است که هنگام انزال، منی به خارج از بدن نمی‌ریزد، بلکه به طرف عقب برمی‌گردد و وارد مثانه می‌شود و بعدها با ادرار دفع می‌شود. در حالت طبیعی بیش از ۹۰ درصد حجم منی را ترشحات پروستات و کیسه‌های منوی تشکیل می‌دهند.

همانطور که با مشکلات جنسی زن، اختلال عملکرد جنسی مردان مانند انزال زودرس به عوامل روانی و / یا فیزیکی مربوط است. این عوامل عبارتند از استرس و آسیب جنسی قبلی و همچنین شرایط پزشکی مانند دیابت.

اختلال در نعوظ

همچنین به عنوان ناتوانی جنسی شناخته شده است، اختلال در نعوظ به ناتوانی در دریافت و حفظ نعوظ تعریف می شود که برای مقاربت جنسی رضایت بخش، اشاره دارد.

این کاملا رایج است و به مشکلات هورمونی و باریک شدن رگهای خونی در داخل آلت تناسلی مرد به علت فشار خون بالا مرتبط است. استرس، اضطراب و سلامت روان از جمله عللی هستند که با اختلال در نعوظ، همراه با خستگی جنسی همراه است.

متاسفانه، برای بسیاری از مردان، حتی زمانی که علت اولیه مشکل نعوظ تصویب کرده است، اضطراب شکست های مکرر ممکن است نعوظ آینده را مسدود کند.

چه زمانی برای کمک گرفتن (درمان) باید اقدام کرد؟ 

صحبت کردن در مورد مشکلات جنسی قابل درک است و برای بسیاری از افراد دشوار و شرم آور است، و در نتیجه برخی از مردم ممکن است از به دنبال کمک رفتن خودداری کنند.

درد و رنج در سکوت با این حال می تواند مشکل را بدتر کند، و می تواند به مقدار زیادی از استرس و ناراحتی در زندگی برای خود شخص و برای کسانی که در اطراف شخص هستندمنجر شود – به خصوص شریک زندگی.

جنسیت و صمیمیت جنسی بخش مهمی از پیوند بین دو نفر در یک رابطه می تواند باشد و بدون وجود آن یک زن و شوهر می توانند رابطه اشان قطع شود. هنگامی که این اتفاق می افتد یعنی رابطه شما به خطر می افتد نیاز به فکر کردن در مورد این مشکل و گرفتن کمک ضروری می شود.

درمان مشکلات جنسی

اولین گام درمان برای مشکلات جنسی برگزری یک قرار ملاقات با GP خود (مخفف پزشک عمومی) است تا شرایط جسمی شما را بررسی کند و به روش درمان مناسب پرداخته شود.

برای ایجاد علت یک اختلال عملکرد جنسی، دکتر شما سوال های در مورد مسائل جنسی، تاریخ ایجاد مشکل و تاریخ تولد از شما می پرسد.

آزمایش های پزشکی نیز انجام خواهد شد برای شناسایی هر گونه علل جسمانی در شما، که دارو را می توان برای مشکلات جسمی ارائه کرد.

درمان روانی (روان درمانی)

بسیاری از روان درمانگران به خصوص آموزش دیده به صحبت درباره رابطه جنسی و کمک به مردم برای کشف و غلبه بر اختلال عملکرد جنسی وجود دارد.

روان درمانی ممکن است کاوش اسطوره های خانواده و تابوهای فرهنگی مرتبط با جنس و صمیمیت جنسی نهفته شده باشد.

پرسش هایی که ممکن است خواسته شود عبارتند از: اگر رابطه جنسی یک بار لذت بخش را داشته اید، چه اتفاقی افتاده است که هم اکنون این رابطه اتان تغییر کرده است؟ و چه احساسی دارید به هنگام رابطه جنسی؟

برای اطلاعات بیشتر در این شکل از درمان، لطفا به صفحه روان درمانی ما را ببینید.

شاد و سربلند باشید

دوستدارتان محمد جانبلاغی

5/5 - (1 امتیاز)
فیسبوک
توییتر
لینکدین
پینترست
ردیت
اسکایپ
تلگرام
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
تماس با ما