لطفا خارج از چارچوب فکر کنید!

لطفا خارج از چارچوب فکر کنید!

من محمد جانبلاغی متفاوت فکر میکنم و متفاوت عمل می کنم. شما چطور؟

ما انسان ها عادت داریم در یک چاچوب فکری از قبل مشخص و ساخته شده برای افکارمان به تفکر بپردازیم، اما افراد موفق خارج از چاچوب ذهنی فکر میکنند برای همین است که شرکت هایی مثل Apple یا مایکروسافت و یا گوگل شکل میگیرند و موفق میشوند…

 خارج از چارچوب فکر کردن یعنی چی؟

آیا تا به حال از اینکه عده‌ای، صرفنظر از اینکه چه اتفاقی می‌افتد، اساسا حال خوبی دارند متعجب شده‌اید؟آن‌ها همیشه یک راهی پیدا میکنند تا به بالاترین نقطه در هر کاری دست پیدا کنند؛ بدون توجه به اینکه زندگی چه موانعی را بر سر راهشان می‌گذارد.

به نظر می‌رسد که آن‌ها با این شعار زندگی می‌کنند که «زندگی هرچی بهت داد، بهترین استفاده رو ازش ببر !» در عین حال سایر افراد، حتی با مزایای بزرگتر، در برنامه‌ریزی و اجرا ناتوان هستند و نهایتا شکست می‌خورند.

گاهی اوقات ما میدانیم که مشکل از کجاست، اما نمی‌توانیم آن را درست کنیم. مثلا شما میدانید که فروش تان کم است چون کمتر به مشتری های جدید زنگ میزنید… خب مسئله و راه حل اینجا مشخص است.

اما در بعضی مواقع، نه مسئله مشخص است و نه راه حل !

بر فرض مثال، شما میخواهید در دانشگاه قبول شوید، اما نمیدانید چه سرفصل هایی از چه درسهایی و با چه روشی یادبگیرید، چه آزمون هایی شرکت کنید و در کل چه کارهایی برای قبولی انجام دهید.

اگر جز افراد عادی جامعه باشید، با دیدن این حجم از سوالات بی پاسخ دست از کار میکشید و زیرلب خواهید گفت «بیخیالش… معلوم نیست اصلا چه خبره الکی وقتمون هدر میدم!» اما اگر همین هدف را به بعضی افراد بدهید، حتی اگر هیچ پیش زمینه ای راجع به آن نداشته باشند نهایت تلاش شان را میکنند و موفق میشوند.

مشکل از صورت مسئله نیست، پس کجاست؟

اگر انسانی کوته‌ بین و سطحی‌ نگر باشیم (که قطعا نیستید واگرنه اینجا نبودید) و به راحتی با نسبت دادن شانس به افراد موفق، می‌توانیم از زیر بار مسئولیت شانه خالی کنیم اما اگر واقعاً آنچه که اتفاق می‌افتد را بررسی و زندگی افراد موفق را مطالعه کنید، متوجه این موضوع میشوید که خوش‌ شانسی هیچ ارتباطی با موفقیت ندارد.

ممکن است فرد خوش شانسی باشید، اما موفق نباشید؛ و یا برعکس مثل تمام کارآفرینان بزرگ دنیا، موفق باشید اما خوش شانس نباشید !

البته هیچ جای نگرانی نیست چون مهارت‌ های مهمی در این زمینه وجود دارد تا نه تنها به ما کمک کنند خارج از چارچوب فکر کنید و بتوانیم از شرّ یک زندگی فلاکت بار نجات پیدا کنید  بلکه توانایی‌های تان را هم گسترش دهید و موفقیت های بزرگی در زندگی بدست آورید.

یکی از این مهارت‌ها ایجادِ «طرزفکر موفق» نسبت به هرکاری است که انجام میدهید.

اگر برترین عملکردها را در دنیای تجارت، ورزش، پزشکی، هنر و… را مطالعه کنید و یا با بسیاری از افراد موفق مصاحبه کنید، به این نتیجه خواهید رسید که مهارت و استعداد در موفقیت های بزرگ مهم هستند، اما مهم تر از تمام این ها، «طرزفکر» متفاوت این افراد نسبت به مسائل مختلف زندگی است که تعیین کننده نتیجه بازی است.

البته این مسئله به آن سادگی که در تلوزیون و رادیو یا روزنامه راجع به آن میخوانید نیست‌ !

«طرزفکر موفق» با فکر کردن خارج از چارچوب ذهنی و آمادگی شما برای موفقیت شروع می‌شود.

در این مقاله قصد داریم چند مرحله را که می‌توانید امروز از آن استفاده کنید تا خارج از چارچوب فکری افراد عادی بیندیشید و در نهایت زندگی خود را تغییر دهید، را میخواهیم به شما معرفی کنیم :

در کلاس‌های متفاوت شرکت کنید.

با یادگیری مطالب جدید، دیدتان نسبت به مسائل زندگی‌تان، جامعه و جهان، گسترده شده و کمکی به شما خواهد بود تا مسائل زندگی‌تان را بهتر حل و فصل نمایید.

کتاب‌هایی با موضوعات مختلف بخوانید.

مثلا\” با مطالعه‌ی کتاب‌های در زمینه های تاریخ، روانشناسی، مدیریت و…، قدرت تفکرتان را افزایش خواهید داد و با انجام چند تست متفاوت خودتان را ارزیابی کرده، نقاط ضعف و قوت‌تان را متوجه خواهید شد.

یا مثلا\” با خواندن رمان‌های فلسفی و… سعی می‌کنید تا معمای مطرح شده را حل کنید و در نهایت، تحلیل خودتان را با آن‌چه در کتاب گفته شده، مقایسه خواهید کرد. یا به‌عنوان مثال کتابی در مورد بدبینی و خوش‌بینی به شما کمک خواهد کرد تا این دو مقوله‌ی روان‌شناختی را تجزیه و تحلیل نمایید.

به راه حل‌های متقاوت فکر کنید.

به‌عنوان مثال مسئله یا مشکلی را برای خودتان در نظر بگیرید و سعی کنید راه حل‌های متفاوتی را برای حل این مشکل در نظر گرفته، هر کدام را بررسی نمایید و ببینید که کدام یک بهتر است و کدام یک سریع‌تر به نتیجه خواهد رسید.

به کارهای عقب افتاده‌اتان فکر کنید.

سعی کنید که برای انجام هر کاری برنامه‌ریزی کنید و با در نظر گرفتن هدفی قدم‌های اولیه را برای به نتیجه رسیدن به منظورتان بردارید تا به آن‌چه می‌خواهید برسید.

مانند سایرین نباشید.

سعی کنید که همواره متفاوت باشید. در هر زمینه‌ای می‌توانید با دیگران فرق داشته باشید. متفاوت فکر کنید، تصمیم بگیرید و به دیگران ثابت کنید که توانایی بالایی در مقابله با مشکلات دارید و خلاقانه هر موضوعی را حل و فصل خواهید کرد. بنابراین فراتر از دیگرن حرکت کرده و به نتیجه خواهید رسید.

و این کاری است که خودم (محمد جانبلاغی) انجام دادم. و حضرت عیسی (ع) چه زیبا می گوید: راهی را نروید که رهروان زیاد دارد، از راهی بروید که رهروان کم دارد.

شاد و تندرست باشید

دوستدارتان محمد جانبلاغی

5/5 - (5 امتیاز)
فیسبوک
توییتر
لینکدین
پینترست
ردیت
اسکایپ
تلگرام
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها