سقط جنین

Abortion

Author: Mohammad Janblaghy

سقط جنین روشی مورد استفاده برای پایان دادن به بارداری قبل از آن که نوزاد به وجود بیایید. همچنین ممکن است به عنوان یک ختم ارجاع شود.

این را می توان با مداخله پزشکی یا جراحی بسته به تعداد هفته ای که شما باردار شده اید انجام شود.

در این صفحه ما می خواهیم به مفاهیم عاطفی سقط در پدر و مادر بپردازیم، و از نتیاج تصمیم گیری های اولیه به مدیریت احساسات خود از سقط جنین بپردازیم. ما همچنین به قانون هم نگاه می اندازیم.

آنچه در این مقاله می خوانید:

سقط جنین چه کسانی به سقط جنین نیاز دارند؟         سقط جنین تصمیم گیری         سقط جنین قوانین و روش ها

سقط جنین قبل از سقط جنین چه انتظار می رود؟   سقط جنین مواد و روش ها سقط جنین چه احساسی بعد از سقط خواهیم داشت؟

سقط جنین نحوه حمایت های بعد از سقط   سقط جنین خود مراقبتی

چه کسانی به سقط جنین نیاز دارند؟

پایان دادن به بارداری و سقط جنین به ندرت به عنوان یک فکر و یک تصمیم اتخاذ می شود. ولی می خواهیم دلایلی را که باعث سقط جنین می شود را بررسی کنیم:

شرایط شخصی: این ممکن است به دلایل مالی و اقتصادی، محیط خانواده ناپایدار یا نگرانی برای رفاه کودکاباشد.

خطر آسب به مادر: اگر بارداری به سلامت مادر آسیب بزند مجبور خواهند بود که سقط جنین انجام دهند.

خطر آسیب به کودک:  اگر خطر قابل توجه برای نوزاد است که  با ناتوانی زندگی محدود به دنیا وجود دارد، پدر و مادر ممکن است انتخاب کنند که به بارداری پایان بدهند.

تصمیم گیری

تصمیم گیری در مورد داشتن یک سقط جنین می تواند مشکل باشد. به دنبال حمایت و توصیه های از متخصصان مراقبت های بهداشتی، یک روانشناس، اعضای خانواده یا (در صورت وجود) شریک زندگی خود می توانید همچین تصمیمی را اتخاذ کنید.

این مهم است که به یاد داشته باشید که تصمیم نهایی باید مال شما باشد. شما باید هنگام به تصمیم گیری راحت باشید نه اینکه تحت فشار باشید.

اگر شما زیر ۱۶ سال سن دارید و می خواهید که سقط جنین انجام دهید به شما توصیه میکنیم که با پدر و مادر خود، سرپرستان و یا بزرگسالان دیگر مشورت کنید.

ولی: اگر دو پزشک بر این باورند که در بهترین حالات این سقط برای منافع خود شما است و اعتماد به نفس شما  و آنچه را که در آن گیر کرده اید را کاملا درک کردند شما می توانید آن را بدون گفتن پدر و مادر خود داشته باشید.

قوانین و روش

مطابق با قانون UK، سقط جنین تنها می تواند در طول ۲۴ هفته اول بارداری تا زمانی که شرایط خاصی برآورده شوند انجام شود.ین قانون به عنوان قانون سقط جنین ۱۹۶۷ شناخته شده است و آن را تحت پوشش انگلستان، اسکاتلند است.

محل سقط جنین:

هر سقط جنین باید در یک کلینیک بیمارستان یا متخصص دارای مجوز انجام شود.

دو پزشک باید به توافق برسند که رشد و تولد جنین آسیب به سلامت جسمی یا روانی مادر یا خود جنین می رساند.

در برخی شرایط (به ندرت) قانون اجازه می دهد تا سقط جنین را به پس از ۲۴ هفته موکول کرد. شرایط زمانی که این ممکن است رخ دهد عبارتند از:

برای جلوگیری از آسیب دائمی (جسمی یا روانی) به مادر

اگر خطر بالا برای کودک وجود داشته باشد ، یا امکان معلول جدی (جسمی یا روانی) متولد شده وجود دارد.

قبل از سقط جنین چه انتظار می رود؟

در قرار ملاقات اولیه شما باید از وضعیت خودتان اطلاعات کاملی بدهید.

برخی از تست های پزشکی و روش های مانند آزمایش خون و آزمایش STI ممکن است اجرا می شود. قبل از سقط جنین انجام شده است از شما خواسته خواهد شد که امضای فرم رضایت را امضا کنید.

مواد و روش ها

سقط جنین می تواند از نظر پزشکی (با استفاده از دارو) یا جراحی (شامل یک عملیات کوچک) انجام شود. روشی که دکتر به شما توصیه می کند در هر مرحله ای از بارداری به خود شما بستگی دارد. در زیر شرح مختصری از هر روش است:

سقط زودرس پزشکی (تا نه هفته از بارداری)

این شامل گرفتن دو دارو های مختلف بین ۳۶ و ۴۸ ساعت جدا از هم هستند. این دارو  به شکستن دیواره رحم پس از آن (و جنین) می تواند بدن را ترک کند. نتایج شبیه به سقط جنین طبیعی اولیه هستند.

آسپیراسیون خلاء (از هفت تا ۱۵ هفته)

این روش می تواند تحت بی حسی موضعی یا عمومی انجام می شود.مکش ملایم به حذف جنین از رحم می کند و معمولا بین پنج تا ۱۰ دقیقه طول می کشد.

سقط پزشکی اواخر (از نه تا ۲۰ هفته)

داروهای مورد استفاده در سقط زودرس پزشکی را می توان در مرحله بعد از بارداری استفاده کرد، اما در دوز بالاتر است. این در یک روش مشابه به سقط جنین اواخر عمل می کند.

اتساع جراحی و تخلیه (از ۱۵ هفته)

همچنین به عنوان D & E شناخته شده است، این روش نیاز به بیهوشی عمومی دارد. و یک لوله مکش استفاده می شود برای حذف جنین. تا زمانی که هیچ عوارض وجود نداشته باشد، شما قادر به بازگشت به خانه در همان روز خواهید بود.

سقط جنین در اواخر (از ۲۰ تا ۲۴ هفته)

دو گزینه برای این مرحله از بارداری وجود دارد، هر دو نیاز به اقامت یک شبه در بیمارستان دارد. اولین گزینه سقط جنین دو مرحله جراحی است. مرحله اول نرمی دهانه رحم متوقف می شود و ضربان قلب جنین هم متوفق می شود. مرحله دو در روز بعد و شامل حذف جنین است. هر دو مرحله را تحت بیهوشی عمومی انجام می دهند.

چه احساسی بعد از سقط خواهیم داشت؟

احساس بعد و قبل از سقط جنین به ویژگی های فردی شما بستگی دارد.هورمون های شما در حال تغییر به حالت قبل از بارداری خواهند بود، این به خودی خود می تواند به احساس غم و اندوه منجر شود. این مهم است که به یاد داشته باشید که هر کس متفاوت است و هیچ راه درست یا غلط به احساس وجود ندارد. شما ممکن است تعدادی از احساسات مختلف را تجربه کنید.

در برخی از موارد این روش می تواند شبیه به تروما در ذهن شما باشد. این می تواند به تعدادی از علائم و احساسات منجر شود، از جمله:

اضطراب – شما ممکن است افزایش سطح اضطراب عمومی خود را احساس کنید.(شما ممکن است نگران باشید که شما دوباره باردار نشوید).

افسردگی – احساس کرختی و بی علائمی از افسردگی می تواند برای برخی رخ می دهد.

فلش بک – به عنوان برخی از روشها برخی از مردم بازگشت به گذشته را تجربه می کنند.

گناه – این می تواند یک احساس مشترک باشد، حتی زمانی که شما را خوشحال می کند که تصمیم شما  درست ساخته شده است و برای شما مناسب است.

همانطور که بسیاری از این احساسات مشابه به کسانی است که با تجربه در سندرم استرس پس از سانحه (PTSD)، مواجه شده اند.استرس پس از سقط جنین علائمی همچنین ایجاد می کند.

نحوه حمایت های بعد از سقط  

صرف نظر از دیدگاه های سیاسی، فلسفی یا دینی، حتی زمانی که تصمیم به نفع شما است، ممکن است یک احساس ناخوشایندی در شما به وجود بیاید که در این موارد، صحبت کردن با یک روانشناس حرفه ای می تواند مفید باشد.

بحث در مورد افکار و احساسات خود با یک مشاور می تواند به شما کمک کند درک بهتری از احساسات خود از سقط را داشته باشید. روند مشاوره همچنین می تواند شما را به مقابله بهتر با هر گونه احساسات منفی باقی مانده فراهم کمک می کند.

خود مراقبتی

بودن نوع به خودتان پس از خاتمه مهم است، به خصوص اگر احساس شما در مورد این وضعیت منفی است. اذعان احساسات خود اولین گام است. هر چند که ممکن به نظر می رسد آسان تر به دفن احساسات یا اجتناب از آنها، به خودتان زمان و فضا به تجربه آنها را بهترین راه برای آنها کاهش است.

اگر این تصمیم را با شریک زندگی خود ساخته اید، مهم است که به حمایت از یکدیگر بپردازید.

شاد وسربلند باشید

دوستدارتان محمد جانبلاغی

5/5 - (3 امتیاز)
فیسبوک
توییتر
لینکدین
پینترست
ردیت
اسکایپ
تلگرام
2 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
کاربران ناشناس

سلام وخسته نباشیدآقای جانبلاغی من باردارهستم ۲۰هفته هستش ومیخوام سقط کنم چون سنم بالاست وتازه بچه اولم یک ساله ونیم شده وبخاطر وضع مالی ویه سریی مشکلات چه جوری میشه سقط کنم خواهشاراهنماییم کنیدمیخوام درمنزل اینکاروانجام بدم که پیشم بچم باشم بهم وابسته شده وپیش هیچکس نمیمونه اگه قرص یاآمپولی هست بهم بگیدبگیرم وبزنم مرسی اگه جواب بدین

تماس با ما