اسکیزوفرنی

Schizophrenia

Author: Mohammad Janblaghy

اسکیزوفرنی یک بیماری روانی است که توانایی بیمار به فکر کردن واضح و کشف فانتزی (توهم،خیال،رویا) از واقعیت تاثیر می گذارد.

فرد مبتلا شروع به احساس گیجی و از دست دادن علاقه به زندگی عادی و روزانه خود می کند.

تخمین زده می شود که حدود یک در ۱۰۰ افراد مبتلا به اسکیزوفرنی زندگی می کنند. این اختلال معمولا در اوایل بزرگسالی در زنان و مردان تاثیر می گذارد.

علائم شایع عبارتند از:

قطع ارتباط عاطفی

اجتناب از مردم

عدم تمرکز

توهم

هذیان و شنیدن صداها

احساس نیاز برای محافظت از خود. (هذیان ها، از جمله گزند و آسیب)

آنچه در این مقاله می خوانید:

اسکیزوفرنی اسکیزوفرنی چیست؟     اسکیزوفرنی علل اسکیزوفرنی     اسکیزوفرنی درمان اسکیزوفرنی

اسکیزوفرنی نشانه های جنون جوانی   اسکیزوفرنی فرم اسکیزوفرنی      اسکیزوفرنی تصورات غلط رایج در باره اسکیزوفرنی

اسکیزوفرنی زندگی با اسکیزوفرنی

اسکیزوفرنی چیست؟

اسکیزوفرنی یک بیماری نسبتا شایع است.

اکثر افراد مبتلا به این اختلال در طول زندگی خود رنج می برند. آنها ممکن است علائم وحشتناک را تحمل کنند. این علائم عبارتند از شنیدن صداها. پارانویا یا باور به اینکه دیگران می توانند افکار آن ها را بخوانند. ننگ و فقدان دانش می تواند به تبعیض آن ها منجر شود.

علل اسکیزوفرنی  

علل اسکیزوفرنی هنوز نامشخص است. بسیاری بر این باورند که ترکیبی از عوامل ژنتیکی، محیطی و رفتاری در آن دخیل هستند.

برخی از افراد ممکن است بیشتر در معرض خطرابتلا به اسکیزوفرنی باشند و می تواند بیماری را به عنوان یک نتیجه از یک رویداد زندگی پس از سانحه در خود نشان دهند.

این عامل استرسور می تواند شامل فراوانی، زورگویی، از دست دادن خانه خود و یا مرگ یک دوست صمیمی باشد. در حالی که این نوع از حوادث ممکن برای شخص دیگری که مستعد نیست اختلال ایجاد نکند، تجربه استرس زا می تواند یک ماشه یا یک شوک باشد.

برخی مطالعات نشان داده اند که عوامل خاصی می توانید خطر ابتلا به اسکیزوفرنی را افزایش دهد. این می تواند شامل:

ژنتیک : هر چند هیچ ژن خاصی برای این اختلال وجود ندارد اما تصور می شود که از ترکیبات مختلفی از ژن می تواند یک فرد آسیب پذیر تر کند.

رشد مغز : مطالعات نشان داده اند که افراد مبتلا به اسکیزوفرنی تفاوت های ظریف در ساختار مغزدارند. این تفاوت ها در همه آشکار نیست. اما نشان می دهد که اسکیزوفرنی ممکن است یک اختلال جزئی از مغز ناشی شود.

عوارض تولد : تحقیقات نشان می دهد که افرادی که عوارض تولد را تجربه کرده اند، قبل یا در حین تولد به احتمال زیاد در توسعه یا مبتلا این اختلال قرار دارند. عوارض می تواند شامل یک تولد نوزاد نارس، وزن کم هنگام تولد و یا خفگی (کمبود اکسیژن) در هنگام تولد باشد.

نشانه های هشدار دهنده

مشکل در تمرکز

سوء ظن

ترس

واکنش های احساسی غیر معمول

انزوا

مشکلات در خواب

از دست دادن بهداشت شخصی

خیره شدن

تغییر در رفتار

لیست علائم هشدار دهنده جامع نیست. هیچ یک از علائم فوق به تنهای به تشکیل اختلال کمک نمی کنند. اگر چند نشانه در حال حاضر و پایدار برای یک دوره زمانی طولانی هستند، توصیه می شود به یک رواندرمانگر مراجعه کنید.

درمان اسکیزوفرنی

متاسفانه هیچ درمانی شناخته شده وجود ندارد. با این حال، داروهای ضد روان پریشی و روان درمانی مورد استفاده برای کنترل و مدیریت علائم اسکیزوفرنی هستند.

یک روان درمانگر قادر به کمک به افراد در مقابله با علائم مثبت خواهد بود. در حالی که بهبودی کامل انتظار نمی رود.

موثرترین درمان، ترکیب دارو درمان با روان درمانی است، از درمان های متداول عبارتند از:

رفتار درمانی شناختی (CBT) : این می تواند یک درمان موثر برای اسکیزوفرنی باشد. این می تواند به فرد کمک کند که استرس خود را چگونه مدیریت کند، و عوارض جانبی هر دارو را آموزش می دهند.همچنین می تواند به مدیریت مسائل مربوط به مانند اضطراب و افسردگی کمک کند.

هنر درمانی : هنر درمانی که با هدف ترویج بیان خلاق طراحی شده است. این می تواند یک درمان موثر برای افراد مبتلا به اسکیزوفرنی است. مطالعات نشان داده اند که درمان هنر در کاهش علائم منفی بسیاری از افراد اسکیزوفرنی (علائم است که از دست دادن توانایی و لذت بردن در زندگی را شامل می شوند) موثر بوده است.

خانواده درمانی : مشاور / روان درمانگر ممکن است جلسات با عزیزانی که فرد مبتلا به اسکیزوفرنی دارند داشته باشد. بسیاری از افراد مبتلا به اختلال نیاز به مراقبت و حمایت اعضای خانواده دارند. خانواده درمانی می تواند یک راه موثر برای کمک به هر دو آنها باشد.(هم خانواده، و هم فرد مبتلا).

نشانه های جنون جوانی

مردم می توانند طیف وسیعی از علائم را تجربه کنند.

معمولا، روانشناسان برای آنها به دو گروه اشاره خواهد کرد:

علائم مثبت

علائم مثبت اشاره به یک تغییر در افکار فرد هستند.

هذیان : علائم شایع، هذیان باورهای غلط بیمار هستندکه با وجود شواهد آشکار است که آنها واقعی نیست ولی فرد آن ها را قبول دارد. این باعث می شود که فرد به این باور است که دیگران در حال توطئه علیه آنها هستند. آنها ممکن است فکر کنند که دیگران در حال خواندن افکار آن ها هستند.

توهم : توهم یکی دیگر از علائم شایع است. بیمار ممکن است چیز های را ببیندکه واقعی نیستند، و یا شنیدن صدای که توسط هر کس دیگری شنیده نمی شود. شنیدن صدای رایج ترین شکل از توهم است.

تفکر آشفته : بسیاری از افراد مبتلا به اسکیزوفرنی در پردازش و سازماندهی افکار خود مشکل دارند. این اغلب در گفتار، احساسات و رفتارهای بیمار خود را به صورت گیج کننده و نامنسجم نشان می دهد.

علائم منفی

این علائم یا ویژگی ها را شما ممکن است در یک فرد سالم هم ببینید که به شما مراجعه می کنند.

عدم علاقه و یا انگیزه به زندگی نشانه ای از این اختلال است اما به راحتی برای تنبلی اشتباه گرفته می شود. فرد مبتلا ممکن انرژی کمی داشته باشد، بنابراین قادر به انجام فعالیت بدنی نیست.

این علایم کمتر از علایم مثبت آشکار هستند.

علایق شما ، انرژی تان و احساستان در زندگی کم می شود. به سختی به موضوع خاصی علاقه مند می شوید.

-شما نمی توانید تمرکز کنید. نمی توانید برخیزید و از خانه بیرون بروید.

شستن و تمیز کردن و یا تمیز نگه داشتن لباسهایتان برایتان سخت می شود.

از بودن با دیگران ناراحتید. چیزی برای گفتن با آنان ندارید.

فرم اسکیزوفرنی

اشکال مختلف اسکیزوفرنی وجود دارد و هر نوع ویژگی های کلیدی خود را دارد.

اسکیزوفرنی پارانوئید

رایج ترین شکل از این اختلال است. افراد مبتلا به هذیان ممکن است برجسته و / یا توهم را تجربه کنند.این فرم می توانید در سنین بالاتر از انواع دیگر ایجاد می شود.

اسکیزوفرنی جنون جوانی

این یک شکل نادر از اسکیزوفرنی است. فرد ممکن است حرکات غیر معمول را، تغییر از سکون به بیش از فعالیت را داشته باشند.

اسکیزوفرنی Hebephrenic (آشفته/هبفرنیک)

افراد مبتلا به اسکیزوفرنی hebephrenic ممکن است دچار اوهام زودگذر باشند و از توهم رنج ببرند. افکار و رفتار اغلب آشفته می باشد. این فرم معمولا بین سن ۱۵ و ۲۵ سالگی ایجاد می شود.

تصورات غلط رایج در باره اسکیزوفرنی

این فرض رایج این است که اسکیزوفرنی به معنای شخصیت دوگانه است اما این نادرست است.واژه اسکیزوفرنی در واقع توسط روانپزشک سوئیسی، یوجین بلولر معرفی شد.

تصورات غلط بسیاری در اطراف اسکیزوفرنی وجود دارد. آن را به سردرگمی زیادی منجر کرد و عنوان اسکیزوفرنی است که به خوبی درک نشده استو بیشتر افراد از آن می ترسیدند.

تبلیغات رسانه اغلب تصاویر از رفتار ترسناک و خشونت را به نمایش گذاشته است که به این تفکرات کلیشه ای کمک کرده است. با این حال، تحقیقات نشان داده است که افراد مبتلا به اختلال مخصوصا مستعد خشونت نیستند.

تحقیقات نشان داده است که خانواده های تحت تاثیر این اختلال توافق می کنند که تقصیر را به گردن یکدیگر و… نیاندازند و به دنبال و یا دریافت پشتیبانی های مورد نیاز بروند.

بر اساس گزارش سازمان بهداشت جهانی (WHO)، اسکیزوفرنی بیش از ۲۱ میلیون نفر در سراسر جهان تاثیر می گذارد.

همه علائم و نشانه های این اختلال نیز می تواند در اختلالات روانی دیگر رخ دهد.

 زندگی با اسکیزوفرنی

بسیاری از افراد مبتلا به اسکیزوفرنی می توانند به طور منظم به زندگی ادامه دهند.با حمایت و درمان، بسیاری از مردم می توانند یاد بگیرند که این اختلال رامدیریت کنند.

پس از نگاه سلامت جسمی : خوردن وعده های غذایی و میان وعده سالم همچنین می توانید برای جلوگیری از تغییرات در میزان قند خون، مربوط به روان پریشی کمک کند.

درگیر شوید : اگر شما مبتلا به اسکیزوفرنی هستید و از آن رنج می برید، در درمان خود پی گیر باشید.

کوچک کردن استرس : بودن در یک موقعیت استرس زا می تواند شانس ابتلا به بیماری را افزایش دهد و اغلب می تواند علائم شیزوفرنی را بدتر کند.

شادوسربلند باشید

دوستدارتان محمد جانبلاغی

امتیاز رضایت شما
فیسبوک
توییتر
لینکدین
پینترست
ردیت
اسکایپ
تلگرام
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
تماس با ما