اختلال یادگیری چیست؟

Learning difficulties

Author: Mohammad Janblaghy

ناتوانی در یادگیری به عنوان زیر توضیح داده شده است:

حالت توسعه و رشد ناقص از ذهن

اختلال قابل توجهی از عملکرد فکری

اختلال قابل توجهی از تطبیقی / عملکرد اجتماعی

آنچه در این مقاله می خوانید:

اختلال یادگیری چیست؟ نشانه های مشکل یادگیری     اختلال یادگیری چیست؟ علل ناتوانی یادگیری اختلال یادگیری چیست؟ زمان مناسب برای اقدام کردن جهت درمان

اختلال یادگیری چیست؟ درمان مشکلات یادگیری         اختلال یادگیری چیست؟ آمار افراد مبتلا به مشکلات یادگیری

کسی که ناتوانی در یادگیری یا مشکلات یادگیری دارد، در یادگیری چیزهای به صورت طبیعی مشکل دارد.  مغز این افراد قادر به دریافت و پردازش اطلاعات همانند دیگران نیست. آنها ممکن است مشکل انجام وظایف خاص یا نمایش مهارت های خاص داشته باشد.

ناتوانی در یادگیری اختلالی که از دوران کودکی وجود دارد و یا رشد قبل از تولد است. این کار در بزرگسالی توسعه نمی یابد.

 مشکلات یادگیری، شرایط، ناتوانی یادگیری و ناتوانی رشدی، به جای یکدیگر استفاده می شود، اگر چه مشکلات یادگیری، رایج ترین و پذیرفته شده است.

مشکلات یادگیری اغلب با بیماری های روانی اشتباه گرفته، اما این دو کاملا متمایز هستند. مشکلات یادگیری رایج ترین، اختلال نقص توجه بیش فعالی (ADHD) و نارساخوانی است.

نشانه هایی مشکل یادگیری

مشکلات یادگیری می توانید طیف وسیعی از مشکلات مختلف به یک بیماری خاص، مسائل کلی باشد. در زیر برخی از مشکلات کلی عبارتند از:

توانایی تمرکز برای مدت طولانی

مشکل به خاطر سپردن همه چیز، کوتاه مدت و بلند مدت

مشکلات توالی – به خاطر سپردن در جهت درست از یک داستان

مشکلات خواندن و / یا نوشتن

مشکلات با تعامل اجتماعی، سطح تناسب اندام، حساسیت

و همچنین مشکلات یادگیری خاص، که به همراه اختلالات قابل توجه همراه است، شرایط زندگی طولانی که حتی بر روی توسعه یافته و در حال توسعه دوران کودکی وجود دارد است.

این موراد را شامل می شود:

نارساخوانی – در درجه اول تحت تاثیر خواندن قرار دارد، املا و نوشتن، اما ممکن است همچنین حافظه، توالی، گفتار، مهارت های حرکتی تحت تاثیر باشد.

حساب نارسا – توانایی درک و انجام فرآیندهای اساسی ریاضی را تحت تاثیر قرار می دهد.

ADHD – اختلال نقص توجه بیش فعالی – توانایی تمرکز، تمرکز بر روی یک چیز و در نتیجه از بیش فعالی، بی قراری، قادر به نشستن نبودن هم تاثیر می گذارد.

یادگیری به عنوان مشکلات خفیف، متوسط ​​و شدید طبقه بندی می شود. از طریق مشاهده، ارزیابی و آزمایش تشخیص داده می شود.

علل ناتوانی یادگیری

مشکلات یادگیری در مراحل زندگی – قبل یا بعد از تولد می تواند باشد. قبل از تولد، چیزی ممکن است به سیستم عصبی مرکزی اتفاق افتد در حالی که در رحم مادر، مغز ممکن است به درستی توسعه و شد نیافته باشد، و یا کودک ممکن است به اندازه کافی اکسیژن در زمان تولد دریافت نکرده باشد. سیگار کشیدن و استفاده از مواد مخدر در دوران بارداری، تولد نوزاد نارس می تواند با قرار دادن کودکان در معرض خطر بالاتر ابتلا به مشکلات یادگیری باشند.

ژن های خاص ممکن است توسط یک پدر و مادر، که رایج ترین آنها سندرم X شکننده یا سندرم داون، باعث مشکلات یادگیری شوند.

کودک همچنان که رشد می کند محیط زیست نیز می تواند در رشد توانایی های کودک نقش بازی کند. تغذیه ضعیف در اوایل زندگی و زیست محیطی سموم مانند سرب گاهی میتواند باعث مشکلات یادگیری در کودکان می شوند.

زمان مناسب برای اقدام کردن جهت درمان

اولین نشانه های مشکلات یادگیری بالقوه ممکن است زمانی بوجود آیند که کودک در حال یادگیری، صحبت کردن، خواندن، نوشتن و یا حل مسائل باشد.

هستند بسیاری از آزمون ها که می تواند کمک به تشخیص کودک دارای مشکلات یادگیری بکنند، از جمله تست های روان سنجی برای اندازه گیری IQ و مقیاس ناسازگارانه یادگیری وجود دارد. بسیاری از امکانات موجود برای حمایت از هر دو پدر و مادر و کودکان از طریق فرایند تشخیص مشکل یادگیری و ارائه بهترین اقدامات و حمایت از کودکان وجود دارد.

درمان ناتوانی های یادگیری

هنگامی که کودکی را برای درمان ناتوانی های یادگیری ارجاع میدهند، برای پدر و مادر، می توان آن را یک زمان دشوار و استرس زا طلقی کرد.

این مهم است که در بلند مدت و تصویر بزرگتر نیز تمرکز کنند. توضیح وضعیت کودک به دوستان، خانواده، و هر کسی را تحت تاثیر قرار دهد می تواند مشکل باشد، اما در کمک به مدیریت وضعیت ضروری است.

مطمئن باشید که کودک به خوبی می خورد، به خوبی می خوابد و ورزش منظم آنها کمک خواهد کرد به تمرکز، و آنها را عادات خوب برای زندگی رهنمون می کند.

صحبت کردن با مدرسه و GP (مخفف پزشک عمومی)کودک، و پس از آن کودک ممکن است به یک تیم توسعه کودک که شامل پرستاران، روانشناسان و درمانگران گفتار برای تصمیم گیری در بهترین اقدامات اشاره کرد.

آمار افراد مبتلا به مشکلات یادگیری

۱٫۵ میلیون نفر در بریتانیا به نوعی از مشکل یادگیری رنج می برند

حدود ۲٪ از کل جمعیت ناتوانی در یادگیری دارند

تنها ۲۰ درصد از بزرگسالان مبتلا به ناتوانی های یادگیری به یادگیری خدمات معلولیت شناخته شده اند

افرادیکه دچار ناتوانی یادگیری هستند، ۲٫۵ برابر بیشتر احتمال دارد که مشکلات سلامتی هم داشته باشند

شاد و سربلند باشید

دوستدارتان محمد جانبلاغی (روانشناس بالینی کودک و نوجوان)

5/5 - (6 امتیاز)
فیسبوک
توییتر
لینکدین
پینترست
ردیت
اسکایپ
تلگرام
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
تماس با ما