اختلال هیستری

Hysteria

Author: Mohammad Janblaghy

هیستری یک اختلال روانی ناشی از اضطراب شدید است. که توسط عدم کنترل بر اعمال و احساسات، و با تشنج ناگهانی، بیهوشی با طغیان های احساسی همراه است.

این اختلال اغلب در نتیجه درگیری های سرکوب در درون شخص روی می دهد. این بیماری به نظر می رسد در هر دو جنس، اما آن را به مراتب شایع تر در زنان جوان بین چهارده و بیست و پنج سال سن داشتند مشاهده می شود.

وقتی کسی در حال تجربه یک جلسه از هیستری است، لازم است که مردم در اطراف او وحشت نکنند، و آرام باقی بمانند.

در این مقاله که توسط محمد جانبلاغی ترجمه شده است علاوه براینکه به بررسی اختلال هیستری می پردازد از کیس های واقعی محمد جانبلاغی هم سخن به میان است.

آنچه در این مقاله می خوانید:

اختلال هیستری علائم هیستری                       اختلال هیستری علل هیستری               اختلال هیستری درمان برای هیستری

یکی از موردهای مراجعانم: خانم ۲۴ ساله ای به همراه همسرشون به کلینیک آمدند. و گفتند که باهم مشکلات زناشویی داریم.

ولی در طول جلسات درمان خانم نشانه های را از خود نشان داد. وقتی با این خانم صحبت میکردم و همسرشون در اتاق انتظار بودند، ناگهان همسرشون صدای خنده اش خیلی بلند شد و این خانم صدایش را شنید.

خیلی ناراحت شد و شروع به فریادزدن کرد.وگفت الان داره با منشی شما می خنده و… همسرش اومد داخل و وقتی از این ماجرا برایم توضیح داد و گفت یک بار به همسرم دروغ گفتم و یک هفته این خانم کور شدند…و …این یک مورد از کیس های هیستریک بودند و هنوز هم برای درمان باهاشون کار میکنم…(مراجع محمد جانبلاغی)

نمونه دیگر مرد نوجوانی بود که به دلیل استمناء و این را یک نوع گناه میدانست دچار فلج دست شده بود.یعنی دستی که این کار را انجام میداد کاملا فلج بود.

علائم هیستری

سنگینی در اندام، گرفتگی عضلات

علائم و نشانه های هیستری شامل سنگینی در دست و پا، گرفتگی شدید، احساس قوی از صعودی انقباض شکمی، آه مستمر، مشکل در تنفس، انقباض در قفسه سینه، تپش قلب، احساس جسم خارجی در گلو، تورم گردن، احساس خفگی، سردرد، دندان گره (قروچه) است.

به صورت وحشتناک گریه می کند، از دست دادن هوشیاری

در موارد شدید، نشانه های بیشتری قابل توجه است. این ممکن است شامل گریه وحشتناک و دردناک، از دست دادن ناقص آگاهی، یک قسمت گردن بسیار متورم، ضربان قلب شدید و پر سر و صدا، انقباض عضلات حرکتی غیر ارادی، تشنج ژنرالیزه ترسناک، و حرکت خشونت آمیز است.

ضعف، بی ثباتی عاطفی

نشانه های فیزیکی شامل ضعف اراده، ولع مصرف برای عشق و همدلی، و گرایش به سمت بی ثباتی عاطفی.

خلسه هیستریک ممکن است برای چند روز یا هفته طول بکشد. بیمار در یک خلسه ممکن است به نظر می رسد در خواب عمیق باشد، اما عضلات معمولا آرام است.

علل هیستری

شایع ترین علل از هیستری هستند، سرکوب جنسی، عادات منحرف اندیشه و فکر. وراثت نقش مهمی را در رخداد آن میتواند داشته باشد.

پس زمینه خانواده عصبی و آموزش عاطفی معیوب زمانی که جوان هستند مستعد کننده افراد به هیستری هستند.

شرایط عاطفی ممکن است روانی، فشار، استرس، ترس، نگرانی، افسردگی، ضربه، استمناء، و بیماری طولانی مدت باشد. کار بر روی راه و روش های از بین بردن استرس از بدن بخش مهمی از زندگی امروز است.

بودن اضطراب کلید اولیه در میان تمام علل هیستری است، بهتر است که افرادی که احتمالا از وضعیت رنج می برند توصیه می شود برای جلوگیری از شرایط بسیار استرس زا تحت درمان قرار بگیرند.

درمان هیستری

روان درمانی :اختلال شخصیت هیستریک نیز مانند سایر اختلالات روانی قبل از هر نوع تجویز دارویی باید از طریق روان درمانی بررسی و درمان شود.

بهترین تکنیک روان درمانی برای این قبیل افراد استفاده از فن روان تحلیلی است که از آن طریق در موقعیت ها و زوایای مختلف از بیمار و رفتارهای او فیلم گرفته میشود سپس بیمار به همراه روانشناس خود به تماشای فیلم مینشیند و روانشناس به آنالیز رفتارها و علایم هشداردهنده ی بیمار می پردازد.

بیمار نسبت به وضعیت خویش بینش پیدا کرده و سپس به مقایسه اوضاع روانی و رفتاری خود با افراد عادی جامعه میپردازد.

دارو درمانی:درمان دارویی زمانی قابل پیگیری است که در مرحله اول درمان روان شناختی جواب گوی مشکل فرد نباشد و دوم این که اختلال فرد با سایر اختلالات روانی هم چون اضطراب ،شیدایی،افسردگی و…همراه باشد که در این حالت از قرص های ضداضطراب و افسردگی برای مهار رفتارهای تنشی فرد استفاده میشود.

شادوسربلند باشید

دوستدارتان محمد جانبلاغی

4.8/5 - (6 امتیاز)
فیسبوک
توییتر
لینکدین
پینترست
ردیت
اسکایپ
تلگرام
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
تماس با ما